Yunanistan'da grev yaşamı felç etti

Yunanistan'da grev yaşamı felç etti.8892
  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

Yunanistan'da sosyal güvenlik fonlarının kötü yönetimini protesto eden kamu ve özel sektör çalışanlarının 24 saatlik genel grevi ülkede yaşamı felç etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Grev Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE) ile Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu'nun (ADEDY) çağrısıyla yapıldı.

Greve, şehiriçi ve şehirlerarası ulaşımda görev yapan otobüs, tren, metro, troleybüs, tramvay şoförlerinin katılmasıyla özellikle büyük kentlerde ulaşım zaman zaman durma noktasına geldi.

Kamu bankaları, elektrik ve su işleri daireleri ile PTT çalışanlarının iş bırakmaları nedeniyle hizmetlerde aksaklıklar yaşandı.

Atina ile Pire kentlerinin de bulunduğu Atika bölgesindeki devlet hastanelerinde çalışan doktorlar da greve katılıyor. Hastanelerde yalnızca güvenlikve acil yardım birimlerinin görev yaptığı kaydedildi.

Bu arada Olympic Havayolları çalışanlarının greve katılması sonucu özellikle çok sayıda iç hat seferi iptal edildi.

Gazetecilerin de greve katılımı, televizyon ve radyolarda haber bültenlerinin yayımlanmaması, haber ajanslarının hizmetlerini durdurması ve haber ağırlıklı internet sitelerinin sayfalarını yenilememesine yol açtı.

Yarın gazeteler çıkmayacak

Ülke genelinde basın toplantıları ve benzeri etkinlikler iptal edilirken, yazılı basın çalışanlarının bugün çalışmamaları nedeniyle yarın gazetelerin çıkmayacağı açıklandı.

Genel greve, Yunanistan'da çalışanlara ait sosyal güvenlik fonlarının kötü yönetilmesine yetkili makamların müdahale etmemelerini protesto amacıyla gidildiği duyuruldu.

Çalışanlara ait sendika ve dernekler, devlet tahvillerinin sosyal güvenlik fonlarına aracı kurumlar aracılığıyla satılmış olduğunu ve fonların aracılara giden komisyonlar nedeniyle zarara uğratıldığını öne sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious