Yunanistan'da Gül'ün ziyaretine özel önem

  • Giriş : 08.03.2007 / 00:00:00

Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Meymarakis, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Yunanistan'a yapması planlanan ziyaretin "tarihi bir olay olduğunu" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meymarakis, Yunan Devlet Televizyonu NET'te yayınlanan bir programda yaptığı konuşmada, Gül'ün Yunanistan ziyaretine değinerek, "Gül'ün ziyaretinin Yunanistan için tarihi bir olay olduğu kanısındayım. Ziyaret basit bir mesele değil" dedi. Gül'ün ziyareti öncesi Yunan basınında yer alan, Yunanistan ile Kıbrıs Rum kesiminin ortak tatbikat haberleriyle Atina'nın bu konudaki tavrına yönelik yorumlara da değinen Meymarakis, şunları söyledi.

"Gül'ün gelmesi beklenen dönemde söylediklerimizde elimizden geldiğince ölçülü ve dikkatli olmalıyız. Çünkü, eğer Gül'ün bu ay ziyareti olacaksa gelecek 20-25 günlük süre içinde gerçekten, geri adım atmaksızın, dikkatli olmalıyız. Bu, görüşlerimizi dile getirmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Hükümet de zaten Gül'ün ziyaretinde Türkiye ile ilgili tüm konuların çözümlenmesini beklemiyor."

Yunan basın yayın organları, önce, Yunanistan ile Kıbrıs Rum Kesimi'nin ortak savunma doktrini çerçevesinde yapacakları Toksotis (Okçu) tatbikatının Gül'ün ziyaret tarihlerinde yapılacağını öne sürmüş, daha sonra da tatbikatın harita üzerinde yapılacak bir karargah çalışması şeklinde planlandığını bildirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious