Yunanistan'da 'Karamanlis ile devam'

Yunanistan'da 'Karamanlis ile devam' .10212
  • Giriş : 17.09.2007 / 11:19:00

Yunanistan'da dün yapılan genel seçimlerde, şu ana kadar açıklanan sonuçlara göre, 300 üyeli Yunan Parlamentosu'nda Yeni Demokrasi Partisi (YDP) 154, PASOK 103 sandalye kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İçişleri Bakanlığı, ülke genelinde oyların yüzde 82.46'sının sayıldığını ve YDP'nin yüzde 42.71, PASOK'un yüzde 38.42 oranında oy aldığının belirlendiği duyurdu.
Açıklamada, 21 milletvekilliği kazanan Yunanistan Komünist Partisi'nin (KKE) yüzde 7.71, 12 milletvekilliği kazanan Radikal Sol İttifak Partisi'nin (SYRİZA) yüzde 4.70, 10 milletvekili kazanan Ortodoks Halk Birliği Partisi'nin (LAOS) ise 3.58 oranında oy aldıkları belirtildi.
Bu arada, oy sayımının büyük ölçüde tamamlandığı Batı Trakya'da 2 Türk milletvekili seçildiği belirtildi.
PASOK İskeçe İli adayı Çetin Mandacı ve aynı partiden Rodop İli adayı Ahmet Hacıosman'ın Parlamento'ya girdiklerinin kesinleştiği açıklandı.
Öte yandan Yunanistan ana muhalefet partisi PASOK Genel Başkanı Yorgo Papandreu, halkın kararını verdiğini ve kendilerine bir dönem daha ana muhalefet görevini veren bu karara saygılı olduklarını söyledi.
Papandreu, konuşmasında, partisinden güven oyu isteyeceğini açıklayarak, kongreye gideceği işaretini de verdi.
PASOK'un ileri gelenlerinden Evangelos Venizelos ise PASOK liderliğine aday olacağını açıkladı.
TÜRKLERİN OYLARI TÜRKLERE
"Türklerin oyu Türklere" diyerek kampanya yürüten Batı Trakya'da yaşayan Türk azınlık da kendi adaylarını parlamentoya sokabilmek için sandık başına gitti. YD'nin birinci parti olmasıyla birlikte Türk seçmen sayısının Yunan meclisine 3 milletvekili göndermeye yettiği Batı Trakya'da, 14 Türk aday partilerden aday oldu.
Adayların çokluğu oyların bölünmesi ihtimalini güçlendirirken, kaç Türk milletvekilinin meclise gideceği gece saatlerinde belli olacak. Geçen dönem iktidar partisinden milletvekili seçilen YD'den İlhan Ahmet ve PASOK'tan aday olan Gümülcine Vali Yardımcısı Ahmet Hacıosman'ın milletvekli seçilebileceği belirtiliyor. İskeçe'de oyların dağılmaması durumunda Türk milletvekili seçilme ihtimali bulunuyor.
Yunanistan'da 300 sandalyeli mecliste 151 milletvekili alan parti tek başına iktidar oluyor. 2004 seçimlerine göre yaklaşık 4 puanlık bir oy kaybına uğrayan YD, siyasi analistlere göre tek başına iktidar olacak çoğunluğu yakalayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious