Yunanistan'da sandık başına gidiyor

Yunanistan'da sandık başına gidiyor.10212
  • Giriş : 17.08.2007 / 19:20:00
  • Güncelleme : 17.08.2007 / 17:30:37

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, reformların sürekliliğinin sağlanması için 16 eylül tarihinde seçim kararı alındığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile görüşen Karamanlis, erken genel seçime gitmek için parlamentonun feshini istedi.

Görüşme sonrasında açıklama yapan Karamanlis, hükümetin 3.5 yılı aşkın görev süresinde birçok alanda başarılı çalışmalar yaptığını kaydetti.

''Her şey düzelmedi ama, çoğu konuda başarılı olduk ve önemli hedeflere ulaştık'' diyen Karamanlis, özellikle ekonomi alanında büyük ilerleme kaydedildiğini, işsizlikle mücadelede sonuçlar alındığını, milli önem taşıyan uluslararası anlaşmalara da imza atıldığını söyledi.

Karamanlis, Yunanistan'ın istikrarlı biçimde yarınlara ilerlemekte olduğunu, hükümetin yeni konularda daha da istikrarlı adımlar atma, reform ve düzenlemelere devam etme yükümlülüğü taşıdığını söyledi.

Söz konusu hedeflere ulaşılması için halkın yeni ve güçlü komutunu beklediğini belirten Karamanlis, milli önem taşıyan bir diğer konun da anayasal düzenlemelere gidilmesi olduğunu kaydetti.

Karamanlis, ''Yanlışımız yok, kusursuzduk diyemem ama büyük ilerlemeler kaydettik, daha da hızlı ilerleyeceğiz'' şeklinde konuştu.

Bu arada Yunan basını, erken seçim kararını siyasi eğilimine göre yorumladı.

İktidar yanlısı Apoyevmatini ile Elefteros Tipos gibi gazeteler, kamuoyu yoklamalarının iktidardaki Yeni Demokrasi Partisinin (YDP), ana muhalefet PASOK partisinin Yüzde 2 ila 2.5 puan önünde olduğunu gösterdiğini, seçim kararının PASOK'ta panik yarattığını ve uykuda yakalandığını yazdı.

PASOK yanlısı Ethnos, To Vima ile Ta Nea ise YDP'nin özellikle ekonomi alanındaki yetersizliğini ve başarısızlıklarını örtbas etmek amacıyla erken seçim kararı aldığını belirterek, PASOK'un halkın seçimlerde ''Sayfa çevirerek'' siyasi yetkiyi kendilerine vereceğini düşündüğü yorumlarında bulundu.

Yunanistan'da, 4 yıllık dönem için seçilen parlamentonun normal görev süresi 8 Mart 2008'de tamamlanıyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious