Yunanistan'da seçmenler yarın sandık başına gidecek

Yunanistan'da seçmenler yarın sandık başına gidecek.9376
  • Giriş : 15.09.2007 / 13:41:00

Yunanistan yarın ülkeyi 4 yıl yönetecek siyasi parti ya da partileri belirlemek üzere sandık başına gidecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yunanistan’da kayıtlı toplam 9.824.233 seçmenin 22.200sandıkta oy kullanacağı seçimlerde oy verme işlemi saat 07.00’de başlayacak ve saat 19.00’da sona erecek.
Oy sayımının ise sandıkların kapatılmasından hemen sonra başlayacağı ve seçime katılan 21 partinin aldıkları oylara ilişkin ilk sonuçların birkaç saatte açıklanmasının beklendiği belirtildi.
Bu arada, Yunanistan İçişleri Bakanlığı, 18 yaşını doldurmuş her Yunan vatandaşının oy vermesi zorunlu olan seçimlerde, yeni seçmen sayısının 490.000 olduğunu açıkladı.

Seçim Sistemi
Avrupa’da uygulananların en karmaşığı olarak kabul edilen Yunan seçim sistemi, ülke genelinde belli bir oy oranını aştığı takdirde, az farkla da olsa yarışı önde bitiren partiye 300 sandalyeli Parlamento’da çoğunluğa sahip olma ve tek başına hükümet kurma şansı tanıyor.
Seçim yasasında, bir önceki hükümet döneminde yapılan değişikliğe göre, birinci partiye 40 milletvekilliği verilirken kalan 260 milletvekili siyasi partilerin aldıkları oy oranlarına göre kademeli olarak dağıtılıyor.
Ülkedeki yerleşim merkezleri ve seçim bölgelerinde kullanılan oyların öncelikli olarak esas alındığı hesaplamalarda, partilerin çıkardıkları milletvekili sayısı toplam 4 aşamada belirleniyor.
İlk aşamada, bir parti, bir yerleşim merkezinde kullanılan geçerli oyların sayısının, o merkezin çıkaracağı milletvekili sayısına bölünmesiyle elde edilen bölge barajını aşabilmiş ise aldığı oy oranıyla doğru orantılı sayıda milletvekili çıkarıyor.
Bu aşamadan sonra söz konusu yerleşim merkezinin dahil olduğu seçim bölgesinin tümü dikkate alınıyor ve ülke genelinde birinci olan parti kalan milletvekillerinin yüzde 95’ini alıyor.
Seçimde birinci olan partiye, ikinci olan karşısında büyük üstünlük tanıyan bu aşamanın ardından, "Düzenleme ya da yumuşatma" olarak bilinen ve küçük partileri desteklemeye yönelik 3. aşama devreye giriyor.
Bu aşamada, yüzde 3’lük ülke barajını aşma başarısını göstermiş bir parti herhangi bir seçim bölgesinde de bölge barajını aşmış ve ve o bölgede yarışı önde bitiren parti oyların yüzde 50’sinden fazlasını alamamışsa, milletvekili çıkarmaya hak kazanıyor.
Sonuncu aşamada ise geriye dağıtılacak milletvekili kaldıysa bunlar partilerin ülke genelinde aldıkları oy oranıyla doğru orantılı bir biçimde dağıtılıyorlar.
Oy pusulalarında adları alfabetik sıraya göre dizilmiş adaylarınParlamento’ya girip giremeyecekleri, seçmenlerin isimleri hizasınakoydukları artı işaretlerinin sayısı ve mensup oldukları partinin bölgede aldığı oy oranına göre belirleniyor.
Partiler, ülke genelinde aldıkları oy oranına göre dağıtılmak üzere 12’şer kontenjan adayı da gösteriyorlar.

Oy vermek zorunlu
Bu arada Yunanistan’da seçimlere katılım oranını artırma amaçlı katı bir zorunlu oy kullanma sistemi yürürlükte bulunuyor.
Bu sistem gereği, oy kullanmayan kayıtlı seçmenler, her ne kadar bugüne kadar örneği görülmediyse de 1 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyorlar.
Yunan seçim yasası, Meriç, İskeçe, Rodop ve 12 Adalar’daki seçimmerkezlerine bölge valisi tarafından bir Türkçe çevirmen atanmasını da öngörüyor.
Yunanistan’daki sistem ayrıca, seçimlerden 2 ay önce İçişleri Bakanlığına ikamet adresine ilişkin bilgi vermemiş, tüm seçmenlerin oturdukları değil, nüfusa kayıtlı oldukları yerleşim merkezinde oy verme yükümlülüğü getiriyor.
Bu seçimlerde de çok sayıda seçmenin oturdukları yerleşim merkezinden kayıtlı oldukları bölgeye yolculuklarından kaynaklanan büyük bir ülke içi ulaşım hareketliliği gözleniyor.

Seçim yardımları
Milletvekili seçimlerinin Yunanistan’a toplam 110 milyon avro’ya mal olması bekleniyor. Siyasi partilere seçim kampanyaları yapılan hazine yardımları ise şöyle sıralandı:
YDP: 3 milyon 26 bin 968 avro, PASOK: 2 milyon 705 bin 902 avro, Yunanistan Komünist Partisi (KKE): 393 bin 472 avro, Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA): 217 bin 472 avro ve Ortodoks Halk Birliği Partisi (LAOS): 146 bin 367 avro.

İki büyük parti
Ülkedeki seçmenlerin iki büyük parti etrafında toplanmış olmalarından ötürü bu seçimlerde de PASOK ile YDP’nin oyların en az yüzde 80’ini almaları bekleniyor.
Yunanistan’daki seçim sistemi gereği, bir partinin 300 sandalyeliparlamentoda iktidarı 151 milletvekili ile kazanmak için, Parlamentoya 3 parti girmesi halinde yüzde 40,5, 4 parti girmesi halinde yüzde 41,5, 5 parti girmesi halinde ise yüzde 42,5 oranında oy alması gerekiyor.
PASOK ile YDP’nin en son karşı karşıya geldikleri, 4 partinin parlamentoya girdiği genel 6 Mart 2004 genel seçimlerinde, YDP oyların yüzde 45,36’sını alarak 165 milletvekili, PASOK ise yüzde 40,55’ni alarak 117 milletvekili çıkarmıştı.

Başbakan adayları
Yunanistan’daki iki büyük partinin egemenliğine dayalı siyasi atmosfer, gelecek dönemde YDP Genel Başkanı Kostas Karamanlis veya PASOK Genel Başkanı Yorgo Papandreu’nun başbakanlık görevini üstleneceğini gösteriyor.
Adayların her ikisi de Türkiye’nin AB perspektifini tüm kriterlere uyması koşuluyla "tam uyum=tam üyelik" formülü çerçevesinde destekliyor. Yunanistan’ın siyasi yaşamında önemli roller oynamış ailelerin soyadlarını taşıyan rakiplerin, 2004 yılındaki karşılaşmalarında Karamanlis zafer kazanmıştı.

Karamanlis
Yunanistan’ı Albaylar cuntası ardından demokrasiye taşıyan devlet adamı unvanını taşıyan, 1950-60 ve 70’lı yıllarda başbakanlık ve iki dönem de cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmiş olan 1998 yılında ölen Konstantin Karamanlis’in aynı adı taşıyan yeğeni, son 3,5 yıldır başbakan olarak görev yapıyor.
Sağ kanattaki hemen tüm akımları temsil eden partisinin seçim kampanyasını ekonomik büyümenin ve istikrarın sürdürülmesi üzerine kuran Karamanlis, 1956 yılında doğdu.
Atina Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra ABD’deki Boston Tufts Üniversitesi’nde diplomasi tarihi doktorası yapan Karamanlis’in doktora tezinin konusu "Atatürk-Venizelos döneminde Türk-Yunan ilişkileri’ydi".
İngilizce, Almanca ve Fransızca bilen Karamanlis evli ve biri kız, ikiz babası.

Papandreu
PASOK lideri Yorgo Papandreu da kendisiyle aynı adı taşıyan 1967 Albaylar cuntası dönemi öncesi başbakanlık görevi yapan büyükbabası ve 3 kez başbakanlık yapmış babası Andreas Papandreu’dan sonra, bu göreve talip olan 3. kuşağı temsil ediyor.
Parlamento’nun 1981 yılından bu yana kesintisiz üyesi olan Papandreu, bugüne kadar 2 kez dışişleri bakan yardımcısı, bir kez kültür bakan yardımcısı, bir kez eğitim bakanı ve toplam 5 yıl dışişleri bakanı olarak görev yaptı.
Papandreu, Yunanistan’ın 1996 yılından 2004 yılına kadar yöneten Kostas Simitis’in PASOK genel başkanlığından ayrılması sonrası 2004 yılının Şubat ayında partisinin liderlik koltuğuna oturdu.
Aynı yılın Mart ayında yapılan seçimlerde rakibi Karamanlis’e mağlup olan Papandreu, yarın yapılacak seçimler için sosyal devlet ilkesini ön plana çıkaran bir kampanya yaptı.
ABD’nin Minnesota eyaletindeki ST. Paul kentinde 1952 yılında doğan Papandreu, İsveç’teki Stockholm Üniversitesi ve ABD’deki Massachusetts Amherst College’de sosyoloji eğitimi aldı ve London School Of Economics’de sosyoloji ve kalkınma alanında yüksek lisans yaptı.
İngilizce ve İsveççe bilen Papandreu, evli ve biri kız, iki çocuk babası.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious