Yunanistan'da sürpriz itiraf

Yunanistan'da sürpriz itiraf.9322
  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

Yunanistan Milli Eğitim Konseyi Başkanı Profesör Thanos Veremis, "Yunanların da bağımsızlık savaşı sırasında ve küçük Asya’da Türklere karşı aşırılıklar yaptığını" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Veremis, Atina’da yayımlanan Elefteros Tipos gazetesindeki demecinde, ilk öğretim 6. sınıf tarih kitabında yapılan ve geçmişi abartılardan arındırılmış bir biçimde sunmaya dayalı değişikliklere gösterilen tepkilere değindi.
Tarih olgusunu "aynı anda her tarafı görülmesi mümkün olmayan bir dağa" benzeten Veremis, "Tarihte sürekli Türkleri itham etmenin doğru bir yaklaşım olmadığını" söyledi.
Veremis, "Türkleri sürekli kötü ve canavar olarak gösteren mantığı anlayamıyorum. Küçük Asya’da biz de büyük aşırılıklar yaptık ve aşırılıklara maruz kaldık" dedi.
Türklerin tarihinde "belirli kişilerin hata yaptıklarının" söylenebileceğini ancak, "Türklerin hepsinin birer canavar olduklarının iddia edilemeyeceğini" söyleyen Veremis, şunları kaydetti:
"Kendi aşırılıklarımızı unutmayalım. Yunanlar (Mora Yarımadası’ndaki)
Tripolis’e girdiklerinde taş taş üstünde bırakmadılar. Bütün bunları anlatalım mı?" Veremis, "Tarih kitaplarının bir İncil olmadığını ve bu kitapların yeniden yazılabileceğini" belirterek, "Şiddet tarihin bir parçasıdır. Ancak, sürekli bunları anlatmanın da bir anlamı yok. Okul kitaplarının hedefi bu değil" dedi.

-"DİL BİRLİĞİ OLMASAYDI YUNAN OLMAYACAKTIK"-
Yunanistan halkının bugün bir ulus olarak var olmasında, "bağımsızlık savaşı öncesinde Yunan yarımadasında bulunan çeşitli halklar arasında dil birliği sağlanmasının önemli rol oynadığını" belirten Veremis, "Osmanlı’nın böyle bir şeyi başaramadığı için çöktüğünü" söyledi. Veremis, şöyle dedi:
"Bizim yaptığımızı Osmanlı daha önce yapmış olsaydı, Balkanların tarihi farklı olacaktı. Bizler de, bunu yapmamış olsaydık, bugün Yunan olmayacaktık.
Farklı dilleri konuşan sadece Hristiyan Ortodokslar olarak kalacaktık.
Osmanlı’nın çöküşünün nedeni, adalet sisteminde reform yapamamış ve çağa ayak uyduramamış olmasıdır. Bu, onların yanlışı oldu. Türkler, bunu bizden 100 yıl sonra, kilisenin (dinin) rolünü ortadan kaldıran (Mustafa Kemal) Atatürk sayesinde başarabildiler. Daha önce yapamazlardı, çünkü bu kültürün başlıca belirleyici özelliği din unsuruydu." İlköğretim tarih kitabında yapılan ve Yunan bağımsızlık savaşıyla Anadolu işgalini anlatan bölümlerde, "Türkler İzmir’de Yunanları katletti" örneği tek taraflı anlatımlara yer verilmemesi başta aşırı sağcılar olmak üzere çeşitli siyasi ve sosyal çevrelerin tepkisine yol açmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious