Yunanistan'daki ilk Türk bankası!

Yunanistan'daki ilk Türk bankası!.12240
  • Giriş : 18.02.2009 / 09:46:00

Ziraat Bankası'nın Yunan parlamentosunun karşısındaki Atina şubesinin resmi açılışı, Başbakan Yardımcısı Ekren'in katıldığı törenle yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Yunan bankası National Bank of Greece'in (NBG) Finansbank'ı satın alarak Türkiye pazarına girmesinden 2 yıl sonra bu kez 145 yıllık bir Türk bankası olan Ziraat Bankası Yunanistan'da kapılarını resmen açtı. Ziraat Bankası'nın Aralık 2008'de hizmete giren Atina şubesinin resmi açılışını gerçekleştiren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, iki ülke ilişkilerinde son yıllarda yaşanan olumlu gelişmelerle ticaret hacminin 3.5 milyar dolara çıktığına işaret etti. Ekren, "Ziraat Bankası, Yunanistan'da şube açan ilk Türk bankası oldu. Bu durum, Yunanistan'la ilişkilerin bizim açımızdan ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor" dedi. Nazım Ekren, Atina'da resmi açılışı dün yapılan, Gümülcine'de de bugün gerçekleşecek olan Yunanistan'daki şubeler için 18 milyon euro sermaye getirildiğini belirtti. Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, 18 milyon euronun Yunanistan'da faaliyet için gerekli asgari sermaye olduğunu vurguladı. Açılışa Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Oğuz Çelikkol da katıldı.

İŞ HACMİ ARTACAK

Türkiye'nin Yunanistan'la son yıllarda gelişen ilişkisinin, ekonomik ve finansal alana da aynı doğrultuda yansıdığını ifade eden Ekren, Yunan bankalarının Türk bankacılık sektörünün önemli aktörleri haline geldiğini hatırlatarak, şunları dile getirdi: "Ziraat Bankası da küresel banka olma yolunda adımlar atıyor. Atina ve Gümülcine şubelerinin açılması da bu yönde atılmış adımlardır" dedi.

'Sloganımız Türk işadamının adım attığı her ülkede olmak'

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, Ziraat'in 145 yıl önce kurulduğunu hatırlatarak şunları söyledi: "Dışa açılma serüveni 45 yıl önce başladı. Bugüne kadar 17 ülkede 65 noktaya ulaşmıştık. Yunanistan, faaliyete geçtiğimiz 18'inci ülke, Atina da 66'ncı noktamız oldu. Hedefimiz Türk işadamlarının gittiği her ülkede olmak ya da onlardan önce gidip öncülük yapmak.Yunanistan'a da bu doğrultuda geldik. İlişkilerin gelişmesine katkıda bulunacağız."

1270 yurtiçi şube

* Yurtiçi personel (2008)

* Yurtiçi şube (2008)

* Yurtdışı şube ülkede 11 şube

* Yurtdışı banka adet iştirak

İşadamlarına duşlu özel oda yaptılar

Ziraat, Atina'da yeni bir konsepti de devreye soktu. Çağlar, "Atina şubemizde işadamlarının ofis gibi kullanabileceği bir odamız mevcut. İş görüşmelerini yapabilir, hatta isterse duş da alabilir. Bu örneği yaygınlaştıracağız" dedi.

Ziraat Bankası

Yurtdışı Şubeler

* New York (ABD)
* Londra (İngiltere)
* Sofya (Bulgaristan)
* Tiflis
* Bağdat
* Lefkoşa
* Girne
* Gazi Mağusa
* Güzelyurt
* Atina
* Gümülcine

Yurtdışı Temsilcilikler

* Karaçi (Pakistan)
* Tahran (İran)

Yurtdışı iştirakler

* Ziraat Bank Int. (Almanya-10 şube)
* Ziraat Bank Bosnia (Bosna-7 şube/13 ofis)
* Ziraat Bank Skopje (Makedonya -3şube)
* Ziraat Bank Moskow (Rusya)
* Uzbekstan Turkis Bank (Özbekistan)
* Turkmen Turkish Joint Stock Bank (Türkmenistan)
* Kazakhstan Ziraat Int. Bank (Kazakistan)
* Azer-Türk Bank (Azerbaycan)
* Bankservice AD. (Bulgaristan)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*