Yunanistan'dan kaçak göçmen tepkisi

Yunanistan'dan kaçak göçmen tepkisi.8380
  • Giriş : 08.07.2009 / 20:35:00

Yunanistan İçişleri Bakanı Prokopis Pavlopulos, "Türkiye'nin Yunanistan ile arasındaki kaçak göçmenlerin iadesi protokolünü uygulaması gerektiğini" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yunanistan'da bugün Başbakan Kostas Karamanlis başkanlığında yapılan Dış İlişkiler ve Savunma Konseyi (KYSEA) toplantısından sonra açıklama yapan Pavlopulos, "Türkiye'nin AB ile de kaçak göçmenlerin iadesi konusunda anlaşma imzalaması için baskının arttığını" kaydetti.

Stockholm'de gelecek hafta yapılacak AB içişleri bakanları toplantısında konunun tekrar gündeme geleceğini belirten Pavlopulos, Türkiye'nin yükümlülüklerini yerine getirmemesinin AB sürecini etkileyeceğini savundu.

Öte yandan KYSEA'da NATO'nun yeniden yapılanması ve Somali'de korsanlara karşı mücadele amaçlı barış gücüne Yunanistan'ın katılımı konularının da ele alındığını açıklayan Savunma Bakanı Evangelos Meymarakis, sorular üzerine, Larissa'daki NATO karargahında Türk komutanın görev yapması konusuna değindi.

Meymarakis, "NATO'nun yeniden yapılanmasıyla ilgili metinlerde net bir şekilde belirtildiği gibi, komutanın milliyeti ne olursa olsun, görev yaptığı ülkenin milli hava sahasında yetkisi olmadığını" söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*