Yunanistan'dan Türkiye'ye mesajlar

Yunanistan'dan Türkiye'ye mesajlar .10212
  • Giriş : 26.07.2007 / 16:56:00

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yorgo Kumuçakos, "Atina’nın İstanbul Fener Rum Patrikhanesi ile ilgili tüm gelişmeleri dikkatle ve ciddi biçimde izlediğini" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kumuçakos, yaptığı basın toplantısında, sorular üzerine, Türk basınında çıkan "İstanbul Fener Rum Patriği Bartolomeos’a suikast hazırlığında bulunulduğuna" ilişkin haberler, Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) TBMM’ye girmesi ve Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde 24 Temmuz’da yer alan, Yunanistan’a ait bir sahil güvenlik botunun saat 09.43’de İzmir Çandarlı Körfezi Kızkulesi Adası açıklarında Türk karasularını 41 dakika süreyle ihlal etmesine ilişkin duyuruya değindi.
"Türk yetkililerin, varlıkları ve faaliyetleri son derece tehlikeli olan aşırı örgütlerin çökertilmesi konusunda başarı kazanmış olmaları olumludur" diyen Kumuçakos, "Ekümenik Patrikhane’nin ve Patriğin güvenliğiyle Patrikhane’nin normal biçimde çalışmasını konu alan tüm gelişme ve bilgileri dikkatle ve ciddiyetle izliyor, değerlendiriyoruz. Uluslararası olan, ancak Yunanistan’ı özellikle ilgilendiren bu konuda, olumsuz gelişmelerle mücadele edilmesi için tüm gerekli faaliyetlerde bulunuyoruz" diye konuştu.
Sorular üzerine, Türkiye’deki seçimlerde MHP’nin TBMM’ye girmesi konusuna da değinen Kumuçakos, "Geçmişe takılmış, iyi bir geleceğin imkanlarını görmeyen aşırı seslerin desteklenmiş olması olumlu bir gelişme olarak değerlendirilemez" yorumunda bulundu.
Kumuçakos, "Yunan sahil botunun Türk karasularını ihlali" konusunda ise "Türkiye Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde son zamanlarda sıklıkla asılsız olaylardan söz ediliyor. Söz konusu olaylar, bu durumda da olduğu gibi, tamamen gerçek dışı olup, tarafımızca yalanlanmaktadırlar" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious