Yunanistan'ın Akdeniz kıta sahanlığı

Yunanistan'ın Akdeniz kıta sahanlığı.9881
  • Giriş : 19.11.2008 / 15:52:00

Yunanistan, "Akdeniz'de Türkiye adına araştırma yapan Norveç bayraklı M/V Malene Ostervold isimli gemi ve Türk tarafına, hangi bölgenin Yunan kıta sahanlığına dahil olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yorgo Kumuçakos yaptığı basın toplantısında, "Türkiye'nin Meis adasının 80 deniz mili güneyinde yaptığı ve Atina'nın Ankara ve Oslo nezdinde durdurulması için girişimlerde bulunduğunu açıkladığı petrol araştırması faaliyetine" ilişkin soruları yanıtladı.

"Ankara'nın araştırma yapacağını açıkladığı bölgede petrol araştırmalarına devam edip etmeyeceğini açıklamadığını" iddia eden Kumuçakos, "Türkiye'nin yapacağını açıkladığı araştırma için belli bir zaman dilimi yoktur. Biz, Türk tarafına ve Norveç gemisine araştırma bölgesi ilan edilen alanın hangi kısmının Yunan kıta sahanlığına dahil olduğunu bildirdik. Bu alanda Yunanistan'ın izni olmadan herhangi bir araştırma ya da inceleme yapılamaz" görüşünü dile getirdi.

"Atina'nın Türk tarafına bildirdiği koordinatların Meis adasının 'kıta sahanlığına' ilişkin olduğunu" da kaydeden Kumuçakos, "Biliyorsunuz, Deniz Hukuku Sözleşmesi'ne göre adaların kıta sahanlığı var" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO), Norveç bayraklı "M/V Malene Ostervold" isimli gemiyle Türkiye'nin deniz yetki alanları dahilinde 14-18 kasım 2008 tarihleri arasında araştırma faaliyetleri yaptığını açıklamıştı.

Bakanlık, TPAO'nun, Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin deniz yetki alanları dahilinde, önceden yayınlanan seyir duyurusuyla (NAVTEX) ilan edilen araştırma sahasının içinde jeofizik araştırma faaliyetleri icra ettiğini vurgulamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*