Yunanistan'ın Atina şehri adeta Teksas

Yunanistan'ın Atina şehri adeta Teksas.16575
  • Giriş : 09.12.2008 / 14:00:00
  • Güncelleme : 09.12.2008 / 13:01:55

Yunanistan'da bir gencin polis tarafından öldürülmesini protesto eden eylemciler Atina şehir merkezindeki kamu binalarının ardından yüzlerce dükkanı ateşe verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yunanistan'da Cumartesi günü 15 yaşındaki bir gencin polis tarafından vurularak öldürülmesini protesto eden eylemciler Atina şehir merkezindeki kamu binalarının ardından geç saatlerde yüzlerce dükkanı ateşe verdi veya tahrip etti.

Emniyet güçlerinin kontrolünden çıkan protesto eylemlerinin büyümesi üzerine Başbakan Kostas Karamanlis yarın sabah olayların sona erdirilmesi için alınacak tedbirleri görüşmek üzere, tüm siyasi parti liderlerini başbakanlığa çağırdı.

Atina'da Başbakanlık, Parlamento binası ve bazı bakanlıklar çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alınmasına karşın başkentin diğer bölgelerinde polis protestoculara karşı hiçbir müdahalede bulunmuyor.

Bugün tamamen kontrol dışına çıkan olaylarda, TSİ 22.00 sıralarında Atina kent merkezinde hemen hemen tüm dükkan ve banka şubeleri ateşe verildi.

Başkentin sosyete semti olarak bilinen Kolonakide'deki tüm mağazalar eylemcilerin attığı molotof kokteylleri nedeniyle yanıyor. Polis ve çevik kuvvet ise göstericilerle karşı karşıya gelmekten kaçınıyor. Atina'daki itfaiye araçları ise yangınları söndürmeye yetişemiyor.

Kendilerini "anarşist" ve "iktidar karşıtı" olarak tanımlayan eylemcilerin, Omonia semtindeki bir silah dükkanını girdiği ve tüm silahları çaldığı bildirildi. Bölgede camları veya vitrinleri kırılan dükkanların ise yüzlerce kişi tarafından yağmalandığı ifade edildi.

Yunan medyası, Atina ve Pire bölgesindek eylemlerde, ateşe verilen araç sayısının 200'ü geçtiğini bildirdi.

Tüm Yunan televizyonları gelişmeleri sıcağı sıcağına aktarırken, Başbakan Karamanlis'in yarın sabah 09.00'da tüm muhalefet liderleriyle teker teker görüşeceği açıklandı.

Yunan halkı, hükümetin olayların kontrol altına alınabilmesi için ne tür tedbirler alacağını merakla bekliyor. Atina kulislerinde ise, Karamanlis hükümetinin, olayları dindirmekteki başarısızlığı nedeniyle istifa edebileceği söylentileri dolaşıyor.

Öte yandan Atina'nın yanı sıra Selanik'tede göstericiler karakollara saldırı düzenleyerek, araçları ateşe verdi. Girit Adası'nın Kandiye şehrinin valilik binasının ise alevler içinde olduğu belirtiliyor. Trikala, Larisa şehirlerinde, göstericilerin polislerin evlerine saldırdığı, buna rağmen emniyet güçlerinin göstericilere karşı müdahelede bulunamadığını belirtiliyor.

Larisa şehrinden gelen haberlere göre, şehirdeki hemen hemen tüm banka şubeleri ateşe verilerek yakıldı. Patras şehrinde ise, özel Patras B televizyon kanalı eylemciler tarafından işgal edildi.

Rodos Adası'nda ise öğrencilerin polisle çatıştığı, olaylarda 8 polisin yaralandığı kaydedildi.

Bu arada, Cumartesi günü polis tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybeden 15 yaşındaki genç için yarın cenaze töreni düzenleneceği, bu yüzden durumun yarın çok daha tehlikeli boyutlara varmasından endişe ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*