Yunanlar ne düşünüyor?

  • Giriş : 28.05.2007 / 10:28:00
  • Güncelleme : 28.05.2007 / 10:32:27

Araştırmaya göre, Yunanlar İstanbul'u Yunan toprağı olarak görüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yunanistan'da yapılan bir kamuoyu araştırması, Yunanların oldukça önemli bir bölümünün, halen Türkiye dahil başka ülkelerin bazı bölgelerini, ''kendi egemenlikleri altında olmayan Yunan toprakları'' olarak gördüklerini ortaya çıkardı.

Atina'da yayımlanan Katimerini Gazetesi'nin haberine göre, Yunan Siyasi Araştırma ve İletişim Merkezi (KPEE) adlı araştırma şirketi, 22-31 Mart günleri arasında Yunanistan genelinde 2 bin kişiyi kapsayan, halkın bazı siyasi ve sosyal konulardaki genel eğilimini belirlemeye yönelik bir kamuoyu araştırması yaptı.

Araştırmada sorulan, "Bugün hala kurtarılmamış vatan toprakları var mı?" sorusunu yanıtlayan Yunanların yüzde 37.9'u, bu soruyu "Evet, İstanbul" diye yanıtlarken, yüzde 36.2'si Ege kıyılarını, yüzde 31.2'si Karadeniz kıyılarını, yüzde 59.9'u da Kıbrıs'ı bu biçimde tanımladı.

Araştırmaya katılanlar, Arnavutluk'un güneyi ve Makedonya'nın güneybatısını da "kurtarılmamış Yunan toprakları" arasında saydı.

"Antik Yunanistan'ın devamı değil"

Araştırma sonuçları ayrıca, Yunanların yüzde 31.2'sinin, Yunanistan ile Türkiye arasındaki rekabetin "Türkiye'nin saldırgan tavırlarından kaynaklandığına", yüzde 30.5'inin ise bunun "yabancı güçlerin politikalarından kaynaklandığına" inandığını ortaya koydu.

Araştırmaya katılan Yunanların yüzde 66.9'unun "Yunan olmaktan gurur duyduğunu", ancak yüzde 60.5'inin de "bugünkü Yunanistan'ı antik Yunanistan'ın bir devamı olarak görmediğini" söylediği belirtildi.

Aynı araştırma, Yunanların yüzde 34.6'ya varan bir oranının da "Çingeneler, Müslümanlar ve Yahudilerle komşu olmak istemediğini" ortaya koydu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious