Yunanlı, Ankara'ya gelip tehdit etti!

Yunanlı, Ankara'ya gelip tehdit etti!.12778
  • Giriş : 16.06.2009 / 11:35:00

Yunanlı bakan, artık ülkesinin taşıyamayacağı boyutta bir yüke dönüştüğünü söyledi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yunanistan İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Konstantinos Bitsios, kaçak göçmen trafiğine karşı mücadelede yükümlülüklerini yerine getirmesi için Türkiye'ye destek vermek istediklerini, çünkü sorunun artık ülkesinin taşıyamayacağı boyutta bir yüke dönüştüğünü söyledi. Bitsios, Türkiye gerekli adımları atmazsa, konuyu AB-Türkiye üyelik müzakerelerinin gündemine taşıyacaklarını kaydetti.

Bitsios, Türkiye gerekli adımları atmazsa, konuyu AB-Türkiye üyelik müzakerelerinin gündemine taşıyacaklarını kaydetti.

Ankara'da İçişleri Bakanlığında yaptığı görüşmelerin ardından dün akşam bir grup Türk gazeteciye açıklama yapan Bitsios, adalarda ve Atina'da kaçak göçmen trafiğinin artık Yunanistan'ın dayanamayacağı bir noktaya ulaştığını, bu soruna Türkiye ile beraber çözüm bulmak için Ankara'ya geldiğini belirtti.

İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş ile yaptığı görüşmelerde olumlu izlenimler edindiğini bildiren Bitsios, Türkiye bu konuda çaba harcadıkça işbirliği arayışının süreceğini söyledi. Bitsios, Türkiye bu mücadelede ihtiyaçlarını bildirirse gerek Yunanistan gerekse Yunanistan'ın talebiyle AB'den destek alabileceğini de kaydetti.

Kaçak göçmenlerden dolayı bütün imkanlarının sonuna ulaştıklarını, geçen yıl 148 bin kaçak göçmenin Yunanistan'a geldiğini anlatan Bitsios, "Dolduk" diye konuştu ve "mevcut durum sürerse Türkiye'nin üyelik müzakerelerinde bu konuyu gündeme taşıyacaklarını" belirtti. Bitsios, "Bu bir tehdit mi?" sorusuna, "Hayır bir vakıa" cevabını verdi.

Türkiye ile Yunanistan arasında kaçak göçmenlerle ilgili 2001 protokolünü hatırlatan Bitsios, "Türkiye'nin bu protokolü daha iyi uygulamasını istediklerini" söyledi.

Bir gazetecinin "Türkiye'nin kaçak göçmenlerle mücadele konusunu, üyelik müzakerelerinde kullanması" ihtimaline dair sorusu üzerine Bitsios, "Bu ateşle oynamak olur" dedi.

"Türkiye sınırlarını kontrol edebilir" diyen Bitsios, hem denizde hem de karada kaçak göçmenlerle mücadelenin iyileşmesini beklediklerini belirtti. Yunanlı müsteşar, Yunanistan'ın da insan kaçakçılarına daha ağır cezalar verilmesi için yasalarını değiştirmek üzere olduğunu kaydetti. Kaçak göçmenlere yardım edenlere dönük yeni cezaları anlatan Bitsios, "Gelecek hafta geçmesi beklenen yasayla en az 10 yıl hapis cezası öngörülecek" dedi.

Ankara'daki temaslarını tamamlayan Bitsios'un bugün Ankara'dan ayrılması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*