Yunanlı balıkçının Kardak sefası

Yunanlı balıkçının Kardak sefası.7790
  • Giriş : 11.12.2007 / 12:15:00

Türkiye ile Yunanistan arasında 11 yıldır sıkıntı yaratan Kardak Kayalıkları, Yunanlı balıkçı akınına uğramaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde, Türkiye ile Yunanistan arasında 11 yıldır sıkıntı yaratan Kardak Kayalıkları, Yunanlı balıkçı akınına uğramaya başladı. Türk balıkçıların ağlarını parçalayıp tehdit ederek bölgeye yaklaştırmayan Yunan askeri, kayalık çevresinde ağ atıp avlanan Yunanlılar'a müdahale etmedi.


Bodrum'un Gümüşlük Beldesi'nin 4.5 mil açığındaki, Yunanistan ile Türkiye'yi sık sık krizin eşiğine getiren Kardak Kayalıkları'na son bir hafta içinde Yunanlı balıkçılar akın etti. Yunanistan'ın Kilimli (Kalimnos) ve Leros Adaları'ndan dörder, beşer tekneli gruplar halinde her gün gelen balıkçıların, Kardak kayalıklarına ip atarak kayıklarını bağladığı, saatlerce bölgede kalıp avlandığı gözlendi. Yunan Sahil Güvenlik botlarının uzaktan gözlediği Yunanlı balıkçılara, müdahale etmediği dikkat çekti.


Gümüşlük ve Kadıkalesi tepelerinden Yunanlı balıkçıların avlandığı rahatlıkla gözlenirken, Turgutreis, Yalıkavak ve Gümüşlük Beldesi'ndeki balıkçılar isyan etti. Bölgede uzun yıllardır avlandıklarını belirten 46 yaşındaki İsa Özyanık, “Kardak Kayalıkları'na 1.5 mil açıkta Türk sularında avlanmamıza rağmen, geçen yıl Yunan sahil güvenlik botu tarafından bana ve Türk balıkçılara ateş açıldı. Yunanlı balıkçılar ne zaman gruplar halinde Kardak Kayalıkları'na gelip saatlerce kalıp avlansa, ardından Yunan askerinin Türk balıkçılara karşı sert tepkisi başlıyor. Şimdi de aynı oyunu tezgahlamaya başladılar. Biz bırakın Kardak'ta avlanmayı, iki mil dahi yanaşamıyoruz. Yanaştığımızda Yunan askerinin ölüm tehditiyle karşılaşıyoruz. Kendi sularımızda avlanmamıza rağmen Yunan balıkçılar geceden attığımız ağları sık sık parçalayıp zarar veriyor. ‘Buradan ayrılın aksi takdirde tutuklar adaya götürürüz’ diyerek tehdit ediyorlar. Kardak ve bölgesinde eskiden Yunanlı komşularımızla kadeh tokuşturup, birlikte avlanırdık, son zamanlarda barış bölgesi tehdit bölgesi haline geldi'' dedi.


Yunanlı balıkçıların Kardak bölgesine sıklıkla gelmesi üzerine Turgutreis limanındaki 11 ve Yalıkavak limanında konuşlu 302 numaralı Türk Sahil Güvenlik botlarının devriye nöbetlerini arttırdığı öğrenildi.

KRİZ KAYALIKLARI


Yunanlılar'ın ‘İmia’ dediği, diğer adı İkizce olan Kardak Kayalıkları, Türkiye ile Yunanistan arasında 1996'da da kriz yarattı, iki ülke savaşın eşiğine geldi. Hangi ülkeye ait olduğu konusundaki anlaşmazlık nedeniyle paylaşılamayan kayalıklar uzun süre keçilere kaldı. Yunanlı çoban Andonis Veziropoulos'un beslediği keçiler, bir dönem kayalıkların sembolü oldu. Ancak Veziropoulos, Kilimli Belediyesi'nden 3 bin euro alacağını alamayınca keçilerini de alıp Kardak'ı terk etti. Kayalıklar tamamen sessizliğe büründü. Kayalıkların hangi ülkeye ait olduğu konusunda anlaşmaya varılamadı. Bu nedenle iki ülke balıkçıları da bölgeye yaklaştırılmıyor, iki ülkenin sahil güvenlik esipleri uzaktan Kardak'ı izliyor.

İHLALLER ARTTI


Genelkurmay Başkanlığı'nın resmi internet sitesinde, Yunanistan'a ait sahil güvenlik botlarının Türk karasularını sık sık ihlal ettiği bilgisi yer aldı. Buna göre dün bir Yunan botu, 11.32'de karasularımızı 3 saat 38 dakika, 11.51'de 50 dakika, 12.01'de de 35 dakika süreyle ihlal etti. Gerekli girişimlerde bulunulması amacıyla olay Dışişleri Bakanlığı'na bildirildi. Benzer ihlallerin önceki günlerde de yaşandığı öğrenildi. 7 Aralık'tan bu yana Yunan botlarının Kardak bölgesinde Türk karasularını ihlal sayısının yediye ulaştığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious