Yunanlılar 'dostluk'tan yana

Yunanlılar 'dostluk'tan yana.15115
  • Giriş : 02.03.2008 / 17:13:00

Yunanistan'da yapılan bir kamuoyu araştırması, Yunan halkının büyük bölümünün, Türkiye ile olan sorunların diyalog ve müzakere yoluyla çözümlenmesinden yana olduğunu ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kathimerini gazetesinde yayımlanan ve 25-27 Şubat arasında yapıldığı belirtilen kamuoyu araştırmasına katılanların yüzde 75'i, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunların çözümü için diyalog ve müzakere yolunun seçilmesini istedikleri yanıtını verdiler.

Araştırmaya göre, diyalogdan yana olmayanların oranı yüzde 22'de kalırken, gelecek yıllarda bir Türk-Yunan savaşı çıkması olasılığı görmeyenlerin oranı da yüzde 58 oldu.
Yunan halkının yüzde 36'sı, 'ilişkilerde en çok sorun olan komşu ülke' olarak Türkiye'yi gösterirken, yüzde 35'i 'Makedonya' ve yüzde 16'sı da 'Arnavutluk' yanıtını verdi.

Araştırmada, 'Türkiye ile Yunanistan arasındaki en önemli sorun nedir?' sorusunu yanıtlayan Yunanlıların yüzde 56'sı 'Ege sorunu', yüzde 23'ü 'Kıbrıs sorunu' ve yüzde 14'ü de 'Trakya'daki Azınlık' yanıtını seçti.

Araştırmanın Kıbrıs ile ilgili bölümü ise Yunanlıların yüzde 44'ünün 'gelecek iki yıl içerisinde Kıbrıs'ta bir çözüme varılmasının mümkün olmadığına inandığını' ortaya koyarken, yüzde 65'i Kıbrıs'ta en iyi çözümün,'iki toplumun bir devlet çatısı altında birlikte yaşaması', yüzde 29'u ise 'iki bağımsız devlet olarak ayrı yaşamaları' şeklinde olması gerektiği yönünde görüş bildirdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious