Yunanlıların gözü Türk adasında!

Yunanlıların gözü Türk adasında!.9322
  • Giriş : 02.04.2007 / 00:00:00

Türkiye kıyıları yakınındaki Yunanlılara ait Midilli Adası sakinleri, İzmir’in Dikilli mevki yakınlarındaki Garip Adası’nı almak istedikleri bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiliz The Guardian gazetesindeki habere göre, Midilli sakinleri, Dikilli mevkinin Bademli Koy’unun çok yakınındaki Garip Adası’nı almak istediklerini yazdı. Gazete, Yunanlıların ada için 22 milyon dolar toplamayı göze aldıklarını belirtti.

Guardian, "Yunanlıların diplomasi ve askeri güç ile yapamadığını Midillililer, barışçıl yollarlar yaparak adayı ’fethedebilir’ "yorumunda bulundu.

Ada yöneticisi Pavlos Voyiatzis, bir Yunan gazetesine yaptığı açıklamada, "Herhangi bir Yunan, Türk toprağını almak isteyebilir. Özellikle tarihi değeri varsa." şeklinde konuştu. Voyiatzis, "İstenilen fiyat çok yüksek olabilir. Ancak neden olmasın?" dedi.

Adanın sahipleri Ali ve Alaattin Dartar ise, adanın Yunanlılara satışına önyargılı bakmıyor. Gazeteye konuşan Ali Dartar, "Yunanlılara karşı kötü hisler beslemiyoruz. Pekçok Yunan arkadaşım var. Yunanlılar isterse önyargılı yaklaşmam. Tabii ki adayı neden istediklerini bilmek isterim." dedi.

Gazete, Yunanlılar adayı alsa bile Türkiye’nin ada üzerindeki egemenliğini devam ettireceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious