Yunanlıya 18 yaşında askerlik

  • Giriş : 10.03.2007 / 00:00:00

Yunanistan, orduya asker toplayamayınca 18 yaşına giren tüm erkekleri mazaretsiz silah altına almayı planlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hükümet, kan kaybeden silahlı kuvvetlerin asker açığını gidermek için eğitim gibi nedenlerle askerlik hizmetini erteletmeye son veren ve kadınlara gönüllü askerliğin kapısını aralayan tasarı hazırladı.
Savunma Bakanlığı verilerine göre, Ordu her yıl 85 bin genci kışlaya çağırdığı halde silah altına aldıklarının sayısı 45 bini geçmiyor. 1996-2006 arasında askere çağrılanların sadece yüzde 32'si celp yılında üniforma giyerken, yüzde 68'i çeşitli nedenlerle askerliğini tecil ettirdi. Bunların yüzde 10'u hâlâ askere gitmedi.

Gönüllü asker olacak kadınlara kolaylık
Gelecek yaz parlamentoya sunulacak yasa tasarısı ise üniversiteye gidip gitmediğine bakmadan 18 yaşına giren her erkeğin 12 aylığına askere alınmasını öngörüyor. Ayrıca kadınları iki-üç yıl süreyle gönüllü askerlik yapmaya teşvik için askerlik sonrası devlet sektöründe iş bulma kolaylığı getiriliyor. Savunma Bakanı Evangelos Meimarakis, 18 yaşta tecilsiz mecburi askerliği ciddi şekilde düşündüklerini ve uygulamanın 2008'den sonra başlayabileceğini açıkladı. Başbakan Kostas Karamanlis kazandığı 2004 seçiminde askerliği altı aya indirme sözü verdiğinden, tasarıya muhalefet tepkili.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious