Yunus balığını yakarak mı öldürdüler?

Yunus balığını yakarak mı öldürdüler?.15880
  • Giriş : 18.10.2008 / 10:12:00

Muğla'nın Bodrum ilçesinde balıkçıların ağlarına takılan yunusun üzerine akaryakıt dökülerek yakılıp öldürülmesi, denizcileri isyan ettirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kadıkalesi köyü sahilinde Kardak adalarının tam karşısındaki kayalıklarda, Turgutreisli kaptan 70 yaşındaki Cengiz Mandalinci'nin su kayağı yaptırdığı köpeği Cindy'nin bulduğu, 1.70 metre boyunda yaklaşık 150 kilo ağırlığındaki erkek yunusun üzerine akaryakıt dökülerek yakılıp öldürüldüğü saptandı.

Yunusun kuyruğunun bağlanarak zorlandığı, vücudunun sağ bölümü, baş ve boyun bölgesinde derin yanık izleri olduğu belirlendi. Kafasının ise sert bir cisimle parçalandığı görüldü. Kaptan Mandalinci, bölgede sıkça görülen yunusların kimseye zararı olmadığını belirterek, "Yunusun feci şekilde öldürülmesi insanlık dışı bir olay. Köpeğim Cindy daha önce de balıkçıların ağlarından yaralı bir martıyı kurtarmış, martıyı iki ay tedavi ettikten sonra doğaya bırakmıştık. Cindy bu kez de insanların yürüyerek ulaşamadığı bölgede bulunan yunusa yüzerek ulaştı ve saatlerce başından ayrılamadı. Yunusu işkence yaparak öldürmüşler" dedi.

VALİ: PERVANEYE ÇARPMIŞ OLABİLİR

Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, Bodrum'da bir yunus balığının yakılarak öldürüldüğü iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, ''İlk tespitlere göre, balık bir geminin pervanesine çarpması sonucu ölmüş'' dedi.

Vali Altıparmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün bazı internet sitelerinde yer alan ''Balıkçıların ağlarına takılan yunus balığı yakılarak öldürüldü'' iddialarının gerçek olmadığını belirtti.

İddia nedeniyle söz konusu bölgede, sahil güvenlik, jandarma ve ilçe tarım müdürlüğü ekiplerince inceleme yapıldığını ve görgü tanıklarıyla konuşulduğunu ifade eden Altıparmak, '' İlk tespitlere göre, balık bir geminin pervanesine çarpması sonucu ölmüş. Uzun süre, denizde yüzeyde kaldığı için güneşin etkisiyle o hale gelmiş. Balığın yakılması iddiaları akıl, mantık ve gerçek dışı'' diye konuştu.

Yunus üzerinde inceleme yapan ve yaklaşık 4- 5 gün önce öldüğünü belirten Bodrum Deniz Ticaret Odası üyesi kaptan Arif Yılmaz, ise şunları söyledi: "Kardak kayalıkları ve Kadıkalesi açıkları, yunusların sürüler halinde sık sık geçtiği ve zaman zaman avlanan balıkçıların ağlarından balık çaldığı bölgelerin başında geliyor. Bölgede avlanan balıkçıların, ağlarındaki balığı almaya çalışırken yakaladıkları yunustan intikam almak için böyle bir şey yaptıklarını sanıyorum. Çünkü bölgede tekne kazalarına kurban giden yunuslar da olabiliyor. Ancak bu yunusun sağ tarafındaki yanıklar çok net görülebiliyor. Bu gerçek bir vahşet, yunus yanarak ölmüş ve karaya vurmuş. Bunu yapanlar mutlaka bulunmalı ve cezalandırılmalı."

Bu arada, Bodrum Tarım Müdürlüğü ile jandarma ekiplerinin yunusu incelemek üzere Bodrum'a getirdikleri öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*