Yunus Emre'nin şiirleri İbranice'de

Yunus Emre'nin şiirleri İbranice'de.14119
  • Giriş : 17.05.2009 / 13:47:00

Türk tasavvuf felsefesinin en büyük isimlerinden Yunus Emre'nin şiirleri İbraniceye de çevrildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yunus Emre'nin 42 şiirinin bulunduğu kitap, İsrail'in en büyük iki kitabevi "Steimetzky" ve "Tzomet Sfarim"de satışa sunuldu. İlk aşamada bin adet basılan kitap, ilgi görmesi durumunda yeniden baskıya verilecek.

Şiirler İbraniceye İstanbul'da yaşayan Denis Ojalvo ile Türkiye kökenli olup Tel Aviv'de yaşayan Avraham Mizrahi ve Selim Amado tarafından çevrildi.

Ojalvo, bu projenin nasıl doğduğunu anlatırken, "Neden İsraillilerin Yunus Emre'den haberleri yok" düşüncesinden yola çıktıklarını belirterek, "İsrailli Türkçe hissetsin, İbranice duysun istedik" dedi.

"Bunun bir şiir tercümesinden öte, bir felsefe tercümesi olduğunu" belirten Ojalvo, "Tek isteğimiz, kulağa Türkçedeki gibi gelmesi, Türkçedeki ritmi yakalayabilmesiydi. Bir yazışma grubumuz var. İş edebiyata döküldüğünde, tasavvufla çok ilgili olduklarını, ancak Yunus Emre'den hiç haberleri olmadığını gördük. Böyle başladı. Bizim anadilimiz Türkçe. Bunu bizim İbraniceye çevirip, aynı Türkçedeki gibi hissedilmesini sağlamamız zordu. Biz motamot çevrilelim, anadili İbranice olan iyi bir edebiyatçı da bunları düzenlesin istedik" diye konuştu.

Avraham Mizrahi ise "Ben eğitimimi Türkiye'de yaptım. Yunus benim bir parçam. Sıkıntılı edebiyat derslerimin tek sıkılmadığım bölümüydü Yunus. Yunus'un şiirlerini tercüme etmeye uğraştım, çünkü bu Türkiye'nin bana verdiklerine karşı bir tür borcumu ödemek gibi bir şeydi" diye konuştu.

Selim Amado da "iyi bir iş yaptıklarını inandıklarını" ifade etti. Amado, "İki ülke ilişkileri sadece politika değil. Kültür gözüyle bakmak da çok önemli. Bu bir ilk adım ve diğerlerinin de geleceğine eminim" dedi.

Yaklaşık üç yıllık bir çalışmanın ürünü olan şiirlerin kitap halinde basılmasından sonra, Yunus Emre'nin şiirleri ve kitaplarının tanıtımı, Tel Aviv'deki "Bialik Evi"nde düzenlenen törenle yapıldı.

Törene Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan, İsrail'deki Türkiyeliler Birliği Başkanı Momo Uzsinay ve kalabalık bir grup katıldı.

Büyükelçi Tan, kitabın sufi şair Yunus Emre'yi İsrail kamuoyuna tanıtarak, Türkiye-İsrail dostluğunun temeline yeni bir tuğla daha koyduğunu vurguladı.

İki ülke kültürel ilişkilerine bakıldığında, edebiyat alanında önemli bir eksikliğin bulunduğunu belirten Tan, birçok kitabın her iki tarafta tercüme için beklediğine işaret etti. Tan, Türk edebiyatının devleri Nazım Hikmet, Sait Faik Abasıyanık, Yahya Kemal Beyatlı ve Orhan Veli Kanık'ın Türk tarafında bekleyenlerden sadece birkaçı olduğunu, Amos Oz, A.B. Yehoşua, Natan Zach, Yohi Brandeis ve daha birçok İsrailli yazarın da Türkçeye kazandırılması gerektiğini, bazılarının kitaplarının çevrilmiş olmasına rağmen bunun kesinlikle yetersiz olduğunu vurguladı. Tan, kitaba bir önsöz de yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*