Yunus Nadi mezarı başında anıldı

Yunus Nadi mezarı başında anıldı.10505
  • Giriş : 28.06.2009 / 18:57:00

Cumhuriyet gazetesi kurucusu Yunus Nadi, Edirnekapı Şehitliği'ndeki mezarı başında düzenlenen törenle anıldı. Tavşanoğlu Nadi'nin mezarında tutuklu gazete yazarlarını hatırlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Törene, gazete yazarlarından Leyla Tavşanoğlu, Cumhuriyet gazetesi spor servisi şefi Arif Kızılyalın ve çalışanlar katıldı.

Törende konuşan Leyla Tavşanoğlu, Yunus Nadi'nin 1920'de İstanbul'da Yeni Gün gazetesini çıkardığı sıralarda İngiliz işgal kuvvetlerinin evine yaptığı baskından bir sandığa saklanarak kurtuduğunu anımsatarak, Yunus Nadi'nin matbaa makineleri parça parça Ankara'ya taşıyarak Yeni Gün gazetesinin yayın hayatını sürdürdüğüne dikkat çekti. Yunus Nadi'nin Cumhuriyet'in ilanının ardından Atatürk'ün isteğiyle çıkarmaya başladığı Cumhuriyet gazetesinin bu yıl 85'nci yıl dönümü olduğunu da belirten Tavşanoğlu, şunları dile getirdi:

“Bu yıl gazetemizin 85'nci kuruluş yıldönümünü kutladık. Ama gazetemizin yazarlarının evleri gün doğmadan basıldı, yazılarına el konuldu. Gazetemizin Ankara Temsilcisi
Mustafa Balbay, 116 gündür tutuklu. Erol Manisalı'yı serbest bırakmak zorunda kaldılar ama hastalığıyla boğuşuyor. 85 yıldır Cumhuriyetçiler, laik Cumhuriyet'in, Atatürk ilkelerinin kavgasını vermekten vazgeçmedi. Cumhuriyet gazetesi, Atatürk'e gönülden bağlı Yunus Nadi'nin koyduğu ilkeler doğrultusunda, Cumhuriyet için yazmaktan, haberlerinden ve onurundan vazgeçmeyecektir.”

Yunus Nadi'nin mezarı başına kırmızı karanfillerden oluşan çelenk bırakan gazete çalışanları, Yunus Nadi anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

CUMHURİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*