Yunusla terapide dünya markası olacağız

Yunusla terapide dünya markası olacağız.10056
  • Giriş : 23.05.2009 / 10:39:00

Bedensel engellilere yönelik yunusla terapi konusunda Avrupa ülkelerinden yoğun talep var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bursa'daki bir alışveriş merkezi bünyesinde hizmete giren Dolphinpark'ı kuran şirketin sahibi Cenk Gökalp, Türkiye'de Birleşmiş Milletler'in denetiminde 24 yunus bulunduğunu söyledi.

Turistik amaçlı açılan parklarda yunuslarla yüzüldüğünü, gösterilerinin izlendiğini belirten Gökalp, son birkaç yıldır da yunuslardan yavaş yavaş bedensel engellilere yönelik terapide yararlanılmaya başlandığını bildirdi.

Araştırmaların, yunusların engellilerde olumlu gelişmelere yol açtığını ortaya koyduğunu dile getiren Gökalp, şöyle konuştu:

''Yunus terapilerinin otizm, down sendromu, beyin travması, nevrotik bozukluklar, gecikmiş konuşma bozuklukları, depresyon, şiddetli psikolojik ve kompleks durumlar, kronik yorgunluk gibi birçok rahatsızlığa iyi geldiği biliniyor. Özellikle engelli çocuklarda inanılmaz gelişmeler görülüyor. Yunusla yüzmek mutluluk ve insan beyninde rahatlamanın yanı sıra farkındalığı, dikkati ve kendine güveni artırmakta, dış dünyaya olan ilgi ve merak büyümekte ve insan ilişkilerinde gelişme görülmektedir. Biz ilk olarak Bodrum'da yunusla terapiye başladık ancak genellikle yurt dışından talep alıyoruz.''

-''TALEP ÇOK AMA KAPASİTE DÜŞÜK''-

Yunus parklarının Bursa, Bodrum, Marmaris ve Antalya'da bulunduğunu belirten Gökalp, Avrupa'da yunusla terapi olmadığı için Türkiye'deki merkezlerde uygulanan tedavi yöntemlerinin yurt dışından büyük talep gördüğünü söyledi.

ABD'de terapi için kişi başına 25 bin dolar alındığını, Türkiye'de ise 3 bin 500-4 bin avroluk fiyatların daha cazip olduğunu ifade eden Gökalp, şunları kaydetti:

''Yurt dışından talep çok ancak kapasite düşük kalıyor. Sistemli yapılamıyor. Bu konuda uluslararası çalışan firmalarla birlikte hareket edilir ve belli bir sistem oturtulursa her yıl binlerce kişiye yunusla terapi hizmeti verilebilir. Engelli başına 4 bin avro ücret alındığı düşünüldüğünde sadece bin kişiden elde edilecek gelir 4 milyon avroya ulaşıyor. Engellilerin yakınlarının da Türkiye'ye geldiğini ve harcamalarını da içine katarsak bu alanda ciddi gelir sağlanabilir. Sağlık turizmi kapsamında yunusla terapi Türkiye, Avrupa hatta dünyanın merkezi olabilir.''

Engellilere yönelik bu tür terapilerin Avrupa ülkelerinde sosyal güvenlik kapsamında olduğunu belirten Gökalp, ''Bu terapiyi tüm yıla yayabiliriz. Kapasitelerin iyi kullanılması halinde bu sektörde Türkiye söz sahibi olabilir. Zaten dünyada yunusla terapi konusunda Türkiye konuşulmaya başladı'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*