‘Yunus’tur benim adım her dildedir feryadım’

‘Yunus’tur benim adım her dildedir feryadım’.9603
  • Giriş : 07.06.2006 / 00:00:00

Geçmişten Geleceğe Yunus Emre albümünün galası önceki akşam yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Işıklar sönüyor, sahne kararıyor, alkışlarla birlikte bir ses yükseliyor: “Venez, soyons amis, faisons plus simple la vie.” Herkes duyduklarına anlam vermeye çalışırken birden ortalık aydınlanıyor ve sahnede sanatçılar beliriyor. Bu Fransızca sözlerin, Yunus Emre’nin ‘Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım’ sözleriyle başlayan şiirinden alındığını öğreniyoruz, elimizdeki albümün kapağından. Sonra Türkçe sözlere geliyor sıra: “Dünyaya gelen göçer / Bir bir şerbetin içer / Bu bir köprüdür geçer / Cahiller onu bilmez.” İşaret dilini de sayarsak ‘Gelin Tanış Olalım’ adlı eser, beş farklı dilde seslendiriliyor sahnede.

‘Geçmişten Geleceğe Yunus Emre’ isimli albümün tanıtımı, önceki gece İstanbul’da, Beşiktaş Kültür Merkezi’nde bu atmosfer içinde gerçekleşti. ‘Yunus Emre’yi Tanıtma Projesi’ kapsamında Eskişehir Odunpazarı Belediyesi’nin ana sponsoru olduğu albüm, 700 yıl öncesinden gelen sevgi çağrısını, farklı tonlarda ve farklı seslerle tüm insanlığa ulaştırma gayretinde. Müzik direktörlüğünü İlyas Mirzayev’in yürüttüğü, aranjörlüğünü Erkin Hadimoğlu’nun yaptığı albüme, senfoni orkestrası ve ünlü müzisyenler katkıda bulunmuş. Albümü hazırlayan Parantez Yapım yetkilileri, müziksel içerik bakımından bu tarz bir çalışmanın dünyada ilk olduğunu söylüyor. Albüm; rock, halk müziği, caz, özgün müzik, tasavvuf musikisi, deyiş, pop müzik ve çok sesli koro çalışmalarını bir araya getirerek, geçmişin efsanevî söyleyişlerini günümüzün tınıları ile birleştiriyor. Seyhan Müzik’ten çıkan albümde Murat Göğebakan, Erkan Oğur, Fuat Saka, Belkıs Akkale, Cihan Yıldız, İzzet Altınmeşe, İsmail Hakkı Demircioğlu, Onur Akın, Baha, Suat Suna, Gülay ve Müjdat Gezen’in yorumları yer alıyor.

Farklı müzik tarzlarını içeren çalışmanın hedefi, Yunus Emre’nin sesini ulusal ve uluslararası boyutta milyonlarca insana duyurmak. Projeyi hayata geçiren Eskişehir Odunpazarı Belediyesi’nin edebiyat öğretmeni başkanı Burhan Sakallı, amaçlarını “Yunus Emre’nin Anadolu coğrafyasından insanlığa yaptığı çağrıyı, tüm dünyaya duyurmaya vesile olmak” şeklinde özetliyor. Sakallı, bütün dünyaya seslenerek, “Gelin hoşgörüye muhtaç olduğumuz bu çağda onun pınarından kana kana içelim.” diyerek herkesi Yunus Emre’nin dünyasına çağırıyor.

Sunuculuğunu Şafak Karaman ve Şebnem Schefer’in yaptığı tanıtım gecesinde; albümde yer alan sanatçılar eserlerini sırayla seslendirdi. Yunus’un şiirlerinden yapılmış özgün besteleri seslendiren sanatçılar, kendilerine albümün teklifi geldiğinde çok heyecanlandıklarını dile getirdiler. ‘Taştın Yine Deli Gönül’ adlı eseri seslendiren sanatçı Onur Akın, toplumun kendisini ortak paydalarda birleştiren insanlara ihtiyacı olduğu bir dönemde böyle bir birlikteliğin çok önemli olduğunu vurguladı. Sanatçı Murat Göğebakan, hiçbir çalışmasında bu kadar heyecanlanmadığını söyleyerek işin ağırlığı altında ezildiğini ifade etti. Belkıs Akkale ise kendisi dahil pek çok sanatçının, bir süredir, popüler kültür karşısında bir köşeye çekilip olup biteni izlediğini, bu albümle yeniden öze dönüşe bir fırsat yakalandığını anlattı. Geceye misafir olarak katılan sanatçı Ahmet Özhan da duygularını, “Mahlukat sayısı kadar gerçeğin söyleniş şekli vardır. Aynı gerçek aynı mikrofondan sürekli söylenemez. Günümüzde insanlığın en çok beklediği ve ihtiyaç duyduğu sözler, Yunus’un sözleri.” sözleriyle dile getirdi.

Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu ile Gülay’ın önceden belirlenmiş programları sebebiyle katılamadığı geceye, yoğun ilgi vardı. Eskişehirliler, hemşehrileri Yunus Emre’nin çağrısına ilk uyanlar olmak için otobüslerle toplanıp gelmişlerdi. Bu yüzden salonda protokolden çok samimi bir hava hakimdi. Şarkılarla birlikte sahnede sergilenen modern dansların, Yunus Emre’nin eserlerinin manevi atmosferi ile örtüşmediği eleştirileri ise gözlerden kaçmayan bir ayrıntı idi.

Albümde yer alan eserler ve sanatçılar

Gelin Tanış Olalım: Albümdeki sanatçılar Melekler de Bilmez Ola: Murat Göğebakan Beni Sorma Bana: İzzet Altınmeşe

Aşkından Yanar Yüreğim: Erkan Oğur/ İsmail Hakkı Demircioğlu Dertli Dolap: Gülay

Gurbet Ellerde: Baha; Yunus Emre Suiti: Erkin Hadimoğlu

Taştın Yine Deli Gönül: Onur Akın Aşkın Elinden: Cihan Yıldız Biz Dünyadan Gider Olduk: Suat Suna Dervişlik Dedikleri: Belkıs Akkale Bir Sakiden İçtim Şarap: Fuat Saka İlim İlim Bilmektir / Şiir: Müjdat Gezen Hümanizm: İlyas Mirayev

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious