Yürekler dağlandı

  • Giriş : 16.04.2007 / 00:00:00

Türkiye’yi yasa boğan kazanın kurbanları, toprağa verildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İzmir böyle acı görmedi! Türkiye’yi yasa boğan kazanın kurbanları, Konak Meydanı’ndaki toplu cenaze namazının ardından, yakınlarının feryatları arasında toprağa verildi

Zafer İlköğretim Okulu öğrencilerini Kapodakya turuna götürün ve Aksaray’da meydana gelen kazada ölen 33 kişiden 29'unun cenazesi ve yaralılar, dün sabah saat 04.45’te İzair’e ait A329 Airbus tipi Karşıyaka isimli uçakla İzmir’e getirildi. Apronda kargo binası yakınlarına yanaştırılan uçaktan inen İzmir Valisi Cahit Kıraç ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kazada yakınlarını kaybedenlerin yanına gelerek, başsağlığı diledi. Aksaray’dan getirilen 14 yaralı ise ambulanslarla hastanelere sevkedildi. Doktorları tarafından seyahat etmeleri uygun görülmeyen diğer yaralıların tedavisi ise Aksaray ve Konya’da devam ediyor. 29 cenaze ise Yenişehir Mezarlıklar Müdürlüğü’ne götürüldü.

TARİHİ MEYDANDA GÖZYAŞLARI SEL OLDU

Burada Türk Bayrağı’na sarılı cenazelerden Azize Sevinç ile Çağlayan Adıgüzel’in cenazeleri İzmir Yapıcıoğlu Camii’nde, Halil Adıgüzel Simav, İbrahim Yalçınkaya Foça, Gülşen Dayan Edremit, İsmet Alaş ile Beyhan Saruhan Bayındır ve Özlem İncesu ise Menderes'te kılınan namazların ardından toprağa verildi. Ölenlerden İmadettin Açan, Mehmet Ali Küçükkurum, Büşra Güven, Mine Okbay, Songül Açan, Beren Açan, Nuran Kılıçoğlu, Fatma Çalmanda, Elif Çalmanda, Sevim Akınız, Gülbin Koca, Özlem Koca, Sabriye Çoban, İbrahim Alaş, İsmet Alaş, Deniz Ersen, Fatma Çukurbaşı, Onur Çukurbaşı’nın cenazeleri ise beyaz renkli cenaze arabalarıyla Konak Meydanı’na götürüldü. Tören öncesi meydanda toplanan kalabalığın acı sessizliğini, tabutların gelmesiyle yükselen feryatlar bozdu. Cenazeler askerlerin ve polislerin omuzlarında meydanda hazırlanan bölüme getirilirken, birbirlerine sarılarak gözyaşı döken kurbanların yakınları yürekleri dağladı.

BAKAN ŞAHİN: ‘HEPSİ ŞEHİT OLDULAR’

Sağlık ekiplerinin hazır bulunduğu törene Başbakan Tayyip Erdoğan başta olmak üzere siyasi liderlerden eğitim camiasına kadar birçok yerden çiçek gönderildi. Törene katılan Başbakan Yardımsı Mehmet Ali Şahin, Cahit Sıtkı Tarancı’nın duygu yüklü şiiriyle ölenleri uğurlarken, “Sözlerin kafi gelmediği anlar vardır. Şimdi onu yaşıyoruz. Bu vatan için bu bayrak için şehit olan ecdadımız başta olmak üzere benim inancıma göre şehit olan bu kardeşlerimizin ruhu şad olsun” dedi. Tarihi İsabey Camii’nde kılınan cenaze namazında Konak Meydanı’nı dolduran binlerce vatandaş hep birlikte dua etti. Cenazeler, Buca Kaynaklar Mezarlığı’nda toprağa verildi.

iSiMLERi iBRET ANITINDA YAŞAYACAK

Kazada ölenlerin anısına Nevşehir'in Ürgüp ilçesine "İbret Anıtı" dikilecek. Ürgüp Belediye Başkanı Bekir Ödemiş, kazada ölenlerin anısına ilçede bir anıt yaptırmaya karar verdiklerini, Yerel Gündem 21 Parkı'nda dev bir kayadan yapacakları anıtın üzerine kurbanların isimlerini yazdıracaklarını belirterek, "Sonsuza kadar bizim misafirimiz olacaklar" dedi.

3 KEZ CEZA ALMIŞ

Feci kazada, şerit ihlali yaparak 33 kişinin ölümüne neden olan 45 HA 158 plakalı otobüsün şoförü Cumhur Çolak'ın 2004'ten bu yana 3 kez trafik cezası aldığı öğrenildi. Kendisi de kazada can veren Çolak'ın 2004 yılında 58. maddeden 2006’da da emniyet kemeri takmamak ve park cezası yediği kaydedildi. Alkol nedeniyle aldığı herhangi bir cezanın bulunmadığı öğrenildi.

ACILI BABA: BiZDE DE HATA VAR

Konak Meydanı’ndaki büyük acıdan en büyük payı alanlardan biri de kuşkusuz Halil İbrahim Çalmanda idi. Kazada kızı Fatma ile eşi Elif’i kaybeden Halil İbrahim Çalmanda, rahatsız olduğu için geziye katılamayan kızı Başak’a sarılarak teselli olmaya çalışırken, “Hata bizde de var. 40 kişilik otobüse 62 kişi binerse, 33 kişi de ölür. Hatalıyız, 8 yaşındaki çocuğa bilet almak istemedik. Hanımlarımız 'çocuklar küçük kucağımızda gideriz' dediler. Eğlenmeye gidiyorlardı, biz de bir şey demedik. Acımız çok büyük. Çocuklarımızı, eşlerimizi kaybettik. Ne yapacağım bilmiyorum.” dedi.

‘OTOBÜS ÇOK ESKİYDİ’

Kazadan yaranı kurtulan ancak eşi Halil Adıgüzel ve oğlu Çağan Adıgüzel’i kaybeden Gülbin Adıgüzel ise, cenaze töreni boyunca güçlükle ayakta durdu. Genç kadın, “Acım çok büyük. Otobüs eskiydi. Paralarımızı normal ödedik ama bize eski otobüs yolladılar. O kadar uzun yola eski otobüs gönderilmez” dedi.

OKUL YÖNETiMi DE SUÇLU

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, çoğunluğu öğrenci 33 kişinin ölümünden çok etkilendiğini belirterek, bu olaydan gezi düzenleyen tüm turizm şirketlerinin, okul yöneticilerinin ve velilerin dersler çıkarması gerektiğini söyledi. Koç, ''Hadi otobüsün B2 belgesi yoktu, 46 kişilik otobüse 63 kişinin binmesini sağlayan okul yöneticilerinin ve geziyi düzenleyen kişilerin suçu yok mu'' diye konuştu. Koç, Avrupa'da bilet alındığı anda herkesin hayat sigortasının bulunduğunu hatırlatarak, bunu Türkiye'de de yaşama geçireceklerini sözlerine ekledi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de kazayla ilgili soruşturmanın sürdürdüğünü, Aksaray Cumhuriyet Başsavcısı’nın kazayla ilgili raporunu savcılığa verdiğini, soruşturma sonucunda bir kamu davası açılıp, açılmayacağına karar verileceğini kaydetti. Devlet Bakanı Mehmet Aydın ise konunun, yarınki Bakanlar Kurulu gündemine getirileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious