Yürekli Kadın Ödülleri dağıtıldı

  • Giriş : 06.03.2007 / 00:00:00

İstanbul Kültür Üniversitesinin ''2006 Yılı Yürekli Kadın Ödülleri'' törenle dağıtıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu ödülleri, yapıtları, yaşamları ve alanlarında ulaşmış oldukları başarıları nedeniyle toplumsal yaşama yön veren yürekli kadınlara verdiklerini belirten Güz, bu ödüllerin, diğer kadınlara da örnek olmasını istediklerini söyledi.

Törende daha sonra, 2006 yılı Yürekli Kadın Ödülleri sahiplerine dağıtıldı. Törende, İstanbul Kültür Üniversitesinin öğrenci ve öğretim üyelerince belirlenen donanmadaki ilk kadın savaş gemisi komutanı Gökçen Fırat, Everest'e çıkan ilk Türk kadın Eylem Elif Maviş, piyanist Gülsin Onay, yazar Latife Tekin, Manş Denizi'ni geçen ilk Türk kadın Neslin Olgun Arslan, TRT belgesel programcısı Banu Avar, ''Sıla'' dizisinin yönetmeni Gül Oğuz, spiker Gülgün Feyman, Genç Yönetici ve İşadamları Derneği Başkanı Pınar Eczacıbaşı, Datça Orman İşletme Şefi Belgin Devecioğlu, tiyatro oyuncusu Ayla Algan ve yürüme engelli torunu 9 yaşındaki Mahsun Şengül'ü her gün leğenle okula götürüp getiren Erzurumlu Hadice Şengül'e ödülleri verildi.

Törende ayrıca, Prof. Dr. Nurhan Atasoy, Prof. Dr. Melahat Okuyan ve Türkiye'nin ilk dünya güzeli Keriman Halis Ece'ye de Yürekli Kadın Onur Ödülleri verildi.

Rahatsızlığı nedeniyle törene katılamayan Keriman Halis Ece'nin ödülünü, torunu Ayşe Abeş aldı.

Bu arada, 2006 Yürekli Kadın Ödülünü alan Gülgün Feyman, törene gelirken kendisini 19 yaşındaki bir kızın aradığını belirterek, bu genç kızın, doğudaki bir ilde tecavüze uğradığını ve şu anda Muğla'da üniversitede okuduğunu kaydetti. Feyman, bu genç kızın 3,5 aylık hamile olduğunu ve kürtaj olmak için kendisinden yardım istediğini ifade ederek, genç kıza yardımcı olmak için çeşitli hastaneleri aradığını, ancak hastane yetkililerinin, ''kürtaj yapılabilmesi için kızın babası ya da tecavüz eden kişinin izni olması gerektiği'' yönünde kendisine bilgi verdiğini dile getirdi.

Feyman, ''Tecavüzden de vahimi, böyle bir durumun eğer doğruysa yasalarda yer almasıdır. Bu duruma çok üzüldüm. Bu nedenle ödülün sevincini de doyasıya yaşayamadım'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious