Yurt dışı çıkış harcı 15 YTL oldu

  • Giriş : 29.03.2007 / 00:00:00

Yurt dışına çıkış harcı, 1 Nisan'dan itibaren 15 YTL olarak ödenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Yurt Dışına Çıkış Harcı Hakkında Kanun ile Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun yurt dışına çıkış harcına ilişkin hükümlerinin, 1 Nisan'da yürürlüğe gireceği hatırlatıldı.
Açıklamaya göre, 1 Nisan 2007'den itibaren Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile toplu taşıma araçlarıyla yurt dışına çıkış yapılması halinde, yurt dışına çıkış harcı, düzenlenen bilet üzerine, ''yurt dışına çıkış harç pulu'' yapıştırılmak suretiyle ödenecek.
Biletin elektronik ortamda ya da yurt dışında düzenlenmesi halinde, pasaport üzerine ya da boarding kartına harç pulu yapıştırılmak suretiyle ödenebileceği gibi, vergi tahsilatına yetkili bankalara, gümrük saymanlıklarına veya vergi dairelerine ad, soyad ve pasaport numarası belirtilmek suretiyle makbuz karşılığı da ödenebilecek.
Münferit çıkışlarda ise ödeme yurt dışına çıkış harcı, vergi daireleri, gümrük saymanlıkları ve yetkili bankalara ad, soyad ve pasaport numarası belirtilerek makbuz karşılığı veya ilgili gümrük saymanlıkları ve vergi dairelerinden ''yurt dışına çıkış harç pulu'' alınıp pasaport üzerine yapıştırılmak suretiyle de yapılabilecek.

MUAFİYET TANINANLAR
Açıklamada, yapılan düzenlemeyle, yurt dışına çıkışta muafiyetlerin de daraltıldığı belirtildi.
Buna göre, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurt dışına çıkış yapılmasına karşın; çıkış tarihi itibarıyla yurt dışında oturma izni bulunduğunu belgeleyenlerden, ticari amaçla yük ve yolcu taşımaya yönelik kara, deniz, hava ve demiryolu araçlarında, yurt dışına çıkış sırasında fiilen mürettebat olan görevlilerinden ve 7 yaşını doldurmamış olanlardan harç alınmayacak.
Bu nedenle yurt dışına çıkış harcından bağışık tutulmayı talep edenler, yurt dışında oturma izni bulunduğunu veya 7 yaşın altında olduğunu belgelendirmek zorundalar.
Bu arada, taşımacı firmalar ya da yurt dışındaki taşımacı firmaların Türkiye'deki temsilcileri ile bilet satan gerçek ya da tüzel kişilerin, düzenleyecekleri biletlere yapıştıracakları harç pullarını 1 Nisan'dan önce ilgili saymanlıklardan satın almaları gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious