Yurt dışına çıkış harcı 15 YTL'ye indi

  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurt dışına çıkış yapanlardan 70 YTL olarak alınan yurt dışı çıkış harcının 15 YTL'ye indirilmesini içeren uygulama başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yurt dışına gitmek üzere sabah saatlerinde Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminaline gelen bazı yolcular, yurt dışına çıkış harcının 15 YTL'ye indirildiğini öğrenince önce bunu “1 Nisan şakası” olarak değerlendirdiler. Bu yolculara uygulama hakkında bilgi verilirken, konu hakkında bilgi sahibi olanlar uygulamayı “sevindirici” buldu.

Dil eğitimi için ABD'ye giden İsmail Evkal, 70 YTL yerine 15 YTL harç vermek için özellikle 1 Nisan'ı beklediğini söyledi.

İşçi olarak Mısır'a giden yolculardan Hasan Şengün de 15 YTL'nin de kaldırılması gerektiğini savundu.

TEBLİĞ

Resmi Gazetede yayımlanan Yurt Dışına Çıkış Harcı Hakkında Kanunun Uygulanmasına Dair Tebliğe göre, yurt dışına çıkış harcı, 1 Nisan'dan itibaren 15 YTL olarak ödenecek.

1 Nisan 2007'den itibaren Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile toplu taşıma araçlarıyla yurt dışına çıkış yapılması halinde, yurt dışına çıkış harcı, düzenlenen bilet üzerine “yurt dışına çıkış harç pulu” yapıştırılmak suretiyle ödenecek.

Biletin elektronik ortamda ya da yurt dışında düzenlenmesi halinde, pasaport üzerine ya da boarding kartına harç pulu yapıştırılmak suretiyle ödenebileceği gibi, vergi tahsilatına yetkili bankalara, gümrük saymanlıklarına veya vergi dairelerine ad, soyad ve pasaport numarası belirtilmek suretiyle makbuz karşılığı da ödenebilecek.

Münferit çıkışlarda ise ödeme yurt dışına çıkış harcı, vergi daireleri, gümrük saymanlıkları ve yetkili bankalara ad, soyad ve pasaport numarası belirtilerek makbuz karşılığı veya ilgili gümrük saymanlıkları ve vergi dairelerinden “yurt dışına çıkış harç pulu” alınıp pasaport üzerine yapıştırılmak suretiyle de yapılabilecek.

MUAFİYET TANINANLAR

Tebliğe göre, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurt dışına çıkış yapılmasına karşın; çıkış tarihi itibarıyla yurt dışında oturma izni bulunduğunu belgeleyenlerden, ticari amaçla yük ve yolcu taşımaya yönelik kara, deniz, hava ve demiryolu araçlarında yurt dışına çıkış sırasında fiilen mürettebat olan görevlilerinden ve 7 yaşını doldurmamış olanlardan harç alınmayacak.

Bu nedenle yurt dışına çıkış harcından bağışık tutulmayı talep edenler, yurt dışında oturma izni bulunduğunu veya 7 yaşın altında olduğunu belgelendirmek zorunda olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious