Yurt dışına çıkış harcı 15 YTL'ye iniyor

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

Hükümet, yurt dışına çıkış harcının 70 YTL'den 15 YTL'ye düşürülmesini öngören kanun tasarısını Meclis'e sevketti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Başkanlığı'na sunulan kanun tasarısına göre Türkiye Cumhuriyeti pasaportuyla yurt dışına çıkış yapanlardan, çıkış başına alınan 70 YTL'lik harç 15 YTL'ye indirilecek. Tasarıya göre, çıkış tarihi itibariyle son bir yılda 6 aydan fazla yurt dışında ikamet edenler, 7 yaşını doldurmamış olanlar ile yurt dışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatından, yurt dışına çıkış harcı alınmayacak.

Çıkış harçları, çıkış biletini düzenleyen tarafından tahsil edilecek. Bilet düzenlenmeyen durumlarda harç, makbuz mukabili tahsil edilecek. Harç tahsilatını yapan gerçek ya da tüzel kişiler; bu şekilde tahsil ettikleri harcı, Gelir veya Kurumlar Vergisi bakımından bağlı oldukları vergi dairesine bir beyannameyle bildirmek ve beyanname verme süresini takip eden üç gün içinde ödemekle yükümlü olacak. Biletin çıkış yapılmadan önce iptal edilmesi durumunda, tahsil edilen harç iade edilecek. Düzenlemenin, 1 Ocak 2007 tarihinde yürürlüğe girmesi öngörülüyor.

Çıkış harcından muafiyetlerin 15'den 23'e çıktığı vurgulanan gerekçede, son 3 yıl verilerinin incelendiğinde, yurt dışına çıkış yapanların yaklaşık olarak 2003 yılında yüzde 15'i, 2004 yılında yüzde 13'ü ve 2005 yılında da yüzde 14'ünün harç ödediğinin anlaşıldığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious