Yurt dışına işçi götürüyoruz diyerek dolandırdılar

Yurt dışına işçi götürüyoruz diyerek dolandırdılar.12201
  • Giriş : 16.05.2009 / 12:26:00

Adana'da yurt dışına işçi götürmek bahanesiyle 50 kişiyi dolandırdıkları ileri sürülen biri bayan iki kişi gözaltına alındı. Polis, kaçan bir kişiyi ise arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Emniyet Müdürlüğü Yankesicilik Dolandırıcılık Bürosu ekipleri, ihbar üzerine İstanbul merkezli Atahan İnşaat'ın adını kullanıp Cemalpaşa mahallesi 5. sokakta faaliyet gösteren bir işyerini bastı. Polis, işyerindeki Feride K.(29) ile Güney D.'yi (20) gözaltına aldı.

Yapılan araştırmada, Dubai ve Rusya'ya işçi götürmek için işyeri açan Ferit D.'nin (30) sekreter olarak çalıştırdığı, Feride K. adına bankada hesap açtırdığı, çaycı olarak işe aldığı Güney D.'yi ise evrak takibi için görevlendirdiği ortaya çıktı. Söz konusu işyerinin bugüne kadar yurt dışına gitmek için 50 kişinin başvurusunu aldığı belirlendi. Polis, işyeri sahiplerinin "yurt dışına işçi götürüyoruz" diyerek bazı gazetelere ilan verdiğini de belgeledi.

Gözaltına alınan iki kişi "yurt dışına işçi göndermek bahanesiyle dolandırıcılık" suçlamasıyla adli mercilere sevk edildi. Bu arada, işyerini açıp kayıplara karışan Ferit D.'nin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

İş-Kur yetkilileri, izin almadan yurt dışına işçi götürmek isteyen firmalara itibar edilmemesini istedi. Yetkililer, "Yurt dışına gidecekler kesinlikle İş-Kur'a gelerek hangi firmaların izin belgesi olduğunu öğrenmeli." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*