Yurt genelinde donduran soğuklar

Yurt genelinde donduran soğuklar.14156
  • Giriş : 03.01.2009 / 13:40:00
  • Güncelleme : 03.01.2009 / 13:07:17

Doğu Karadeniz'de kar nedeniyle 622 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


KONYA'DA SON 3 GÜNDÜR GECE HAVA SICAKLIĞI EKSİ 16 DERECEYE DÜŞTÜ

Konya Meteoroloji Bölge Müdürü Ertuğrul Şen, kentin bu kış mevsiminin en soğuk 3 gecesini yaşadığını söyledi.

Son 3 günde gece hava sıcaklığının eksi 16 dereceye kadar düştüğünü belirten Şen, ''Konya, 1942 ocak ayında eksi 28, 2006'nın aynı döneminde ise eksi 21 dereceyi gördü. Bugün gün içinde hava sıcaklığı eksi 3-4 derece civarında olacak'' dedi.

Bugün akşamdan itibaren güneybatıdan lodosun esmeye başlayacağını ifade eden Şen, şunları kaydetti:

''Bu lodos, aşırı soğukların gitmesi anlamına geliyor. Önümüzdeki gece hava sıcaklığının eksi 6-7 derece olmasını bekliyoruz. Lodos, bacalarda içeri doğru akıma yol açabiliyor. Bu yüzden karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı dikkatli olunması gerekiyor. Gündüz sıcaklığın 2 derece olacağını tahmin ettiğimiz hafta sonunda hafif kar yağışı da bekliyoruz.''

-KAYSERİ-

Kayseri'de hava sıcaklığı gece eksi 24.6 dereceye kadar düştü.

Tomarza ilçesinde bu gece hava sıcaklığı eksi 24.6 derece, Pınarbaşı ilçesinde eksi 21.5 derece, Sarız ilçesinde eksi 20.7 derece, Develi ilçesinde ise eksi 17.8 derece olarak ölçüldü.

Kayseri kent merkezinde en düşük hava sıcaklığı eksi 19 derece oldu. Kar kalınlığı ise kent merkezinde 16, Tomarza'da 19, Sarız'da 27, Pınarbaşı'nda 17 santimetreye ulaştı.

Bazı evlerin su şebekeleri ve sayaçları dondu, araçlar sabah çalıştırılamadı.

-BAHŞILI'DA SUNİ GÖLET DONDU-

Gece sıcaklığın eksi 14 dereceye düştüğü Kırıkkale'nin Bahşılı ilçesinde, Kızılırmak kıyısındaki Celal Bayar Aile Parkı'nda bulunan yaklaşık 70 santimetre derinliğindeki suni gölet dondu. Çocuklar, donan göletin üzerinde yürüyerek eğlendi.

Ayrıca, Kızılırmak'ın akıntının olmadığı kenar kesimlerinde yüzeyde yer yer donmalar görüldü.

-DOĞU KARADENİZ'DE 622 KÖY YOLU KAPALI-

Doğu Karadeniz'de kar nedeniyle 622 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

Etkili kar yağışı nedeniyle Trabzon'da 154, Giresun'da 280, Rize'de 80, Gümüşhane'de 45 ve Artvin'de 63 olmak üzere toplam 622 köyle ulaşım sağlanamıyor.

İl Özel İdaresi ekipleri, yolların ulaşıma açılması için aralıksız çalışıyor.

-NEVŞEHİR'DE KUŞLAR İÇİN DOĞAYA YEM BIRAKILDI-

Nevşehir'de Kızılırmak havzasına kuşlar için 2 ton yem bırakıldı.

İl Çevre ve Orman Müdürü Eren Bircan, 4'er kişilik 2 ekibin karla örtülen doğadaki kuşlar için, Gülşehir ilçesinde Kızılırmak havzasındaki yüksek kesimlere 2 ton yem bıraktığını bildirdi.

Ağır kış koşullarının sürmesi halinde yem bırakmaya devam edeceklerini belirten Bircan, ''5 yıldır soğuk ve karlı havalarda yaban hayvanları için doğaya yem ve yiyecek bırakıyoruz. Çok sayıda yabani ve yırtıcı hayvan kar yağışı ve soğuk hava şartları nedeniyle yiyecek bulamıyor. Yem ve yiyecekler, yaban hayvanlarının ağırlıklı barındığı Kızılırmak havzasındaki yamaçlara bırakılıyor'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*