Yurt genelinde ulaşıma kapalı yollar

Yurt genelinde ulaşıma kapalı yollar.3945
  • Giriş : 30.12.2008 / 13:36:00

Yurtta soğuk hava ve kar yağışı, yaşamı olumsuz etkiliyor. Kar nedeniyle yurdun çeşitli yerlerinde pek çok köy yolu ulaşıma kapandı. Kar yağışı yurt genelinde sürecek. İl il son durum:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ERUH-ŞIRNAK, SİİRT-PERVARİ KARA YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Siirt'te kar yağışı nedeniyle Eruh-Şırnak, Siirt-Pervari kara yolu ulaşıma kapandı.

Alınan bilgiye göre, gece başlayan ve aralık olarak devam eden kar yağışı ulaşımı olumsuz yönde etkiledi. Kar yağışı nedeniyle Eruh-Şırnak ve Siirt-Pervari kara yolu ulaşıma kapandı. Yolların ulaşıma açılması için çalışmalara başlandığı bildirildi.

Siirt İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mahmut Kurtuluş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yolların ulaşıma açılması için çalışmaların aralıksız sürdüğünü söyledi.

KAR NEDENİYLE YURDUN ÇEŞİTLİ YERLERİNDE BİN 275 KÖY YOLUNDA ULAŞIM SAĞLANAMIYOR

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Sivas'ta kar ve tipi nedeniyle 80'i Sivas merkeze, 10'u Altınyayla'ya, 45'i Divriği'ye, 35'i Hafik'e, 55'i İmranlı'ya, 80'i Kangal'a, 15'i Suşehri'ne, 40 Şarkışla'ya, 7'si Ulaş'a, 16'sı Yıldızeli'ne, 50'si de Zara'ya bağlı 433 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

2'si merkeze, 2'si Yıldızeli'ne bağlı 4 köyde ise yolların ulaşıma kapalı olması nedeniyle taşımalı eğitim yapılamıyor. Köy yollarının açılması için il ve ilçelerdeki özel idare müdürlüğü ekipleri çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle 13'ü Divriği'de, 9'u Gölova'da, 9'u İmranlı'da, 1'i Ulaş'ta olmak üzere 32 köye elektrik verilemediğini belirten yetkililer, 6'sı Gürün'de, 15'i İmranlı'da olmak üzere toplam 21 yerleşim birimiyle de haberleşmenin sağlanamadığını kaydetti.

Kenti çevre illere bağlayan ana güzergahların ulaşıma açık olduğu, Karayolları ekiplerinin yolların ulaşıma açık kalması için çalışmalarını sürdürüldüğü belirtildi.

Öte yandan, Divriği-Arapgir yolunun 12 kilometrelik stabilize kısmının da ulaşıma kapalı olduğu, ekiplerin yol açma çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi.

-HAKKARİ-

Hakkari kent merkezi ve ilçelerde iki gündür etkili olan kar nedeniyle 130 köy ile 377 mezra yolu ulaşıma kapandı.

İl Özel İdaresi yetkilileri, karın durmasının ardından karla mücadele ekiplerinin yol açma çalışması başlattığını belirtti.

Kar nedeniyle Hakkari-Şırnak kara yolunun ulaşıma kapandığı, Karayolları 114. Şube Şefliği ekiplerinin yolu ulaşıma açmak için çalışmalara aralıksız devam ettiği kaydedildi.

İl Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kar kalınlığını 20 santimetreye ulaştığı kentte aralıklarla kar yağışı beklendiğini bildirdi.

Hakkari'de güne karla başlayan vatandaşlar, sabah erken saatlerde evlerinin damında ve araçlarının üzerinde biriken karı temizlemeye çalıştı.

-ORTA KARADENİZ-

Orta Karadeniz Bölgesi'nde de karın günlük yaşamı olumsuz etkilediği, Samsun'da 216, Sinop'ta 255, Ordu'da 109 köy yolunda ulaşım sağlanamadığı bildirildi.

Bölgenin özellikle yüksek ve iç kesimlerinde dünden bu yana devam eden kar, bu sabahtan itibaren sahil kesimlerinde etkili oluyor.

Olumsuz hava koşullar nedeniyle çok sayıda köyün elektrik ve telefon hatları arızalandı.

Yetkililer, bölgede cenaze ve hasta bulunan köylere öncelik verilerek kapalı köy yollarının ulaşıma açılması, elektrik ve telefon arızalarının giderilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti.

-ZONGULDAK, BARTIN VE KARABÜK-

Zonguldak'ın ilçelerinden Devrek'te 23, Gökçebey'de 11, Ereğli'de 7 ve Çaycuma'da 17 köy yolu ulaşıma kapandı.

Başkent Elektrik Dağıtım AŞ Zonguldak İşletme Müdürlüğü yetkilileri, kar nedeniyle 40 köye elektrik verilemediğini bildirdi.

Bartın'ın ilçelerinden merkezde 25, Ulus'ta 24, Kurucaşile'de 13 ve Amasra'da 3 olmak üzere toplam 65 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdare Müdürlüğü Kentsel İyileştirme ve İmar Müdürlüğü ekipleri 9 greyder, 2 kar bıçaklı kamyon, 1 kepçe ve 50 personelle yol açma çalışmalarını sürdürüyor.

Bartın Milli Eğitim Müdürü Hacı Ali Yeşilyurt, kar nedeniyle kentte eğitime ara verilen okul bulunmadığını belirterek, ''Taşımalı eğitimin yapıldığı Vali Yavuz Erkmen, Eskiemirler ve Arıt Şahin ilköğretim okullarında yoğun kar nedeniyle öğrenciler okullarına gidememiştir. İl genelinde eğitim ve öğretime ara verilip verilmeyeceğini değerlendireceğiz'' dedi.

Karabük'ün Yenice ilçesinde de 9 köy yolu ulaşıma kapandı.

-EDİRNE-

Edirne'de etkili soğuk hava nedeniyle Tunca Nehri'nin bazı kesimleri buz tuttu.

Edirne Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kentte sıfırın altında 3 derece olan hava sıcaklığının yarın 2 derece artacağını bildirdi.

Kentte son bir haftadır hava sıcaklığının sıfırın altında olması nedeniyle Tunca Nehri'nin bazı kesimleri buz tuttu, birçok süs havuzu dondu.

Trafik ekipleri, sürücüleri gizli buzlanmaya karşı anonslarla uyarıyor.

Edirne Belediyesi tuzlama ekipleri, buzlanmaya karşı hazır bekletiliyor.

Dün gece etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle Erzurum'da 167, Bingöl'de 25, Erzincan'da 123, Kars'ta 70, Muş'ta 10 ve Iğdır'da 67 olmak üzere toplam 462 köy yolu ulaşıma kapandı.

İl Özel İdaresi ekiplerinin, kapalı köy yollarını açmak için çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise bölgenin yağışlı havanın etkisi altında olduğunu söyledi.

Bugün ve yarın aralıklarla kar yağışı beklendiğini ifade eden yetkililer, yağışların perşembe gününden itibaren kesileceğini belirtti.

Buzlanma ve don konusunda vatandaşların dikkatli olması gerektiğini vurgulayan yetkililer, gece bölge genelinde ölçülen hava sıcaklıklarının sıfırın altında olmak üzere Ardahan'da 24, Erzurum'da 22, Kars'ta 16, Erzincan'da 13, Ağrı'da 11, Muş'ta 9 ve Iğdır'da 5 derece olduğunu bildirdi.

Gündüz beklenen en yüksek sıcaklıkların da yine sıfırın altında olmak üzere Erzurum, Ağrı ve Kars'ta 10, Ardahan'da 11 ve Erzincan'da 5 derece olduğu belirtildi.

Şehir merkezlerindeki kar kalınlıkları ise Ağrı'da 46, Muş'ta 34, Kars ve Erzurum'da 20, Ardahan'da 15, Erzincan ve Iğdır'da 9 santimetre ölçüldü.

Şehir merkezlerinde biriken karların temizlenmesi için belediye ekipleri de çalışmalarına başladı.

Öte yandan, bazı vatandaşlar buz tutan kaldırımlarda yürümekte zorlandı. Soğuk nedeniyle arabaları çalışmayan bazı vatandaşların ise ateş yakarak araç motorlarını ısıttıkları gözlendi.

-VAN-

Van'da dün geceden beri etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle, merkez ve Edremit ilçesinde 65, Erciş'te 60, Çaldıran'da 50, Gürpınar'da 40, Özalp'ta 40, Muradiye'de 30, Çatak'ta 21, Bahçesaray'da 19, Başkale'de 10, Saray'da 19, Gevaş'ta 8 olmak üzere 362 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

İl Özel İdaresi yetkilileri, kar yağışının etkisini yitirmesiyle karla mücadele ekiplerinin yol açma çalışmasına başladığını belirterek, çalışmaların 30 ekiple 2 bin 613 kilometrelik kapalı köy yolunda sürdürüleceğini kaydetti.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri de kar kalınlığının kent merkezinde 13, yüksek kesimlerde de 25 santimetre olduğunu ifade ederek, kar yağışının gün içinde aralıklarla devam edeceğini kaydetti.

-TRABZON-

Trabzon'un yüksek kesimlerinde dün akşamdan itibaren görülmeye başlayan kar yağışı, sabah saatlerinde sahil kesiminde de etkili oldu.

Binaların çatılarını beyaza bürüyen kar, ara sokaklarda yerde birikti. Bazı araçlar rampaları çıkmakta zorlanırken, merkeze bağlı köylerden yolcu getiren minibüs ve servislerde gecikmeler yaşandı.

Kar yağışı, Rize ve Giresun'un sahil kesimlerinde de etkili olmayı sürdürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*