YURT-KUR avukatıyım diyerek dolandırdı

YURT-KUR avukatıyım diyerek dolandırdı.12201
  • Giriş : 21.06.2008 / 16:18:00

İstanbul'da, ''kendisini YURT-KUR avukatı'' olarak tanıtıp kredi borcu olduğunu öne sürdüğü çok sayıda üniversite mezununu dolandırdığı öne sürülen bir kişi yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, ''YURT-KUR avukatı olduğunu'' öne süren bir kişinin, üniversite mezunlarını arayıp ''kredi borcunuz var'' diyerek dolandırıcılık yaptığı yönündeki ihbar üzerine, şüpheliyi yakalamak için çalışma başlattı.

Polis, yaklaşık 6 ay süren araştırma sürecinde özellikle tıp fakültelerinden yeni mezun olan kişileri arayan şüphelinin, ''kredi borcunuz var, hemen ödemezseniz icra takibi başlatacağım'' diyerek verdiği banka hesabına para yatırılmasını istediğini belirledi.

Müştekilerden yola çıkarak söz konusu hesabı tespit eden mali polis, bu hesap için irtibat amacıyla verilen telefon numarasını belirledi. Daha sonra numaranın sahibi olan Ö.G adlı kadın gözaltına alındı.

Olaya ilişkin bilgisine başvurulan Ö.G, konuyla ilgisinin olmadığı anlaşılınca serbest bırakıldı. Ancak, kadının, telefonu kullanan kişinin eski erkek arkadaşı Mesut Ç. olduğu bilgisini vermesi üzerine, bu kişi Sarıyer'de saklandığı ağabeyine ait evde yakalandı.

Mağdurlara kendisini ''avukat Burhan A.'' olarak tanıtıp verdiği hesaba yatırılan parayı aldıktan sonra ortadan kaybolduğu öne sürülen Mesut Ç'nin, bu yöntemle 2 yılda çoğunluğu doktorlardan oluşan 200'e yakın kişiyi yaklaşık 250 bin YTL dolandırdığı bildirildi.

''Dolandırıcılık'' suçundan bir süre hapis yatan Mesut Ç'nin, ismini kullandığı kişinin de Ankara'da avukatlık yaptığını ve olayla bağlantısı olmadığı kaydedildi.

Emniyetteki ifadesinde suçlamaları reddeden Mesut Ç, Beyoğlu Adliyesi'ne gönderildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious