Yurt-Kur borçlularına iyi haber

  • Giriş : 08.03.2007 / 00:00:00

Üniversite mezunlarının kabusu haline gelen Yurt-Kur kredilerinin dört yıl sonra ödenmesini öngören bir yasa teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Anavatan Partisi Isparta Milletvekili Mehmet Sait Armağan'ın hazırladığı yasa teklifi, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yasasında değişiklik öngörüyor.

Teklif, öğrencinin borcunu öğrenim gördüğü öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren dört yıl sonra başlamak üzere, kredi aldığı sürenin toplamı kadar sürede ve üçer aylık dönemler halinde kuruma ödenmesini içeriyor.

Armağan,teklifin gerekçesinde mevcut düzenlemenin mezuniyet tarihinden iki yıl sonra ödemelerin başlamasını öngördüğünü anımsatarak, şöyle dedi:

"Ülkemizde halen ekonomik koşulların yeterli olmaması ve mezuniyet sonrası iş bulma imkanlarının zorluğu dikkate alındığında, bu sürenin yeterli olmadığı açıktır.

Maddi imkansızlık nedeniyle öğrenci ve ailesine ekonomik durumlarında bir iyileşme olmadan mezuniyetten hemen iki yıl sonra geri ödeme zorunluluğu getirilmesi kredi müessesesinin amacı ve ruhuyla bağdaşmamaktadır.

İki yıllık süre dört yıla çıkartılmak ve ödeme süresi uzatılmak suretiyle geç mezun olmuş, iş bulamamış ya da askere gittiği için çalışamamış yeni mezun gençlerimizin sıkıntıları giderilmiş olacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious