Yurtdışı harcı kalıcı oluyor

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 70 YTL'den 15 YTL'ye düşen yurtdışı harcının bilet fiyatlarına dahil edileceğini ve böylece kalıcı hale geleceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Unakıtan, “AK Parti İstanbul'a Hesap Veriyor” programları kapsamında düzenlenen “Ekonomi, Maliye ve Hazine” konulu toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. “70 YTL'den 15 YTL'ye düşen yurt dışı çıkış harcının bilet fiyatlarına dahil edilmesi kalıcı vergiye mi dönüşüyor?” sorusu üzerine Unakıtan, “Biraz öyle gibi... Neden öyle gibi? Biz buradan aldığımız parayı tamamen Toplu Konut'a veriyoruz. Dolayısıyla toplu konutun her zaman bununla ilgili kaynağa ihtiyacı olduğu için bu da hemen hemen sürekli gibi olacak” diye konuştu.

Muafiyetleri ortadan kaldırdıkları için elde ettikleri toplam gelirin, en az eskisi kadar olacağını vurgulayan Unakıtan, “Hatta eskisinden biraz daha fazla olacak, bu kadar indirmemize rağmen... Şimdi hiç kimseye muafiyet yok. Başbakan da çıkarken bu parayı ödeyecek” dedi. Unakıtan, asgari geçim indirimi uygulamasında ücretliler için bir yıllık kayıp olacağı yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine de, artık fiş toplamanın, biriktirme uygulamasının dünyada kalmadığını söyledi.

Türkiye'de vergi bilincinin giderek ilerlediğini, 4 yıldır vergi artışının çok yüksek olduğunu vurgulayan Unakıtan, şunları kaydetti: “Sistemi değiştirirken ücretlilere verdiğimiz menfaat kesilmesin dedik. Asgari geçim indirimi getiriyoruz. 2008'de de bu uygulanacak. 2007'de ücretlilere bir menfaat sağlamıştık. 2008'de de daha fazla bir menfaatle götürelim işi. Bu açıdan baktığımız zaman ne bir boşluk var ne de ücretlilerin her yıl almakta olduğu parada bir eksiklik var veya sağladığı menfaatte bir eksiklik var. Meseleye bu yönden bakacaksınız. 2008'de eşi çalışmayan, 4 çocuklu bir asgari ücretli vergiden tamamen muaf oluyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious