Yurtdışında üniversite artık daha kolay

Yurtdışında üniversite artık daha kolay.19326
  • Giriş : 25.09.2008 / 15:36:00

Türkiye’de üniversitelere yerleşemeyen öğrenciler şimdi imkanlarını zorlayarak yurtdışında öğrenim görmek istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Her yıl binlerce öğrenci dünyanın değişik ülkelerine gerek dil öğrenimi gerekse lisans eğitimlerini tamamlamak amacıyla gidiyor.
Bu ülkeler arasında en cazip yerlerden biri de İngiltere. Dünyanın en saygın üniversitelerinin bulunduğu İngiltere'de üniversitelerin en büyük avantajlarından biri fakültelerin öğrenim süresinin 3 yıl olması.

Merkezi Londra'da bulunan ve İstanbul'da şube açan Oxford Vision Eğitim Danışmanlık şirketi İngiltere Danışmanı Mehmet Fatih Kaya Türkiye'deki özel üniversite maliyetine İngiltere'de hem fakülte bitirilebileceğini hem de master yapılabileceğini söylüyor. İngitere eğitim sistemi hakkında bilgi veren Mehmet Fatih Kaya şöyle konuştu: “İngiltere'de bütün fakültelerin öğrenim süresi 3 yıl, master programları ise 1 yıl. Başarılı bir öğrenci Türkiye'de okuyacağı 4 yıllık bir sürede üstelik Türkiye'deki özel üniversite için harcayacağı paraya İngiltere'de hem üniversite bitirip hem de master yapabilir. Master yapmasa bile Türkiye'deki üniversitelerden daha kısa sürede öğrenimlerini bitirmiş olur.” Yurtdışı eğitimi konusunda Türkiye'deki en büyük problemlerden birinin de 'Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK) alınan denklik' olduğuna dikkat çeken Fatih Kaya, İngiltere'deki bütün üniversitelerin denkliğinin olduğunu ifade ediyor.

Öğrenciler okurken çalışıp para kazanabiliyor.

İngiltere'de eğitimini tam zamanlı olarak sürdüren öğrencilere masraflarını gidermeleri ve çalışma hayatını öğrenmeleri için haftada 20 saat çalışma izni veriliyor. Fatih Kaya, İngiltere'ye gelen öğrencilerin bu çalışma izni sayesinde hem para kazanabildiklerini hem de girdikleri işyerlerinde dil öğrenimleri açısından pratik yapma imkanına kavuştuklarını kaydetti. Fatih Kaya, yurtdışı eğitimde 'Neden İngiltere?' sorusuna şöyle cevap verdi: “İngiltere'de üniversite bitiren kişi iş hayatında İngilizce açısından büyük yarar sağlar. İngiltere'de 100'den fazla eğitim programı olması kişinin bilgi, beceri ve ihtiyaçlarını her yönden karşılar. İngiliz üniversitelerine başvurularda zorluk yaşamazsınız. İngiliz eğitim sistemi İngiltere'de 6 aydan fazla öğrenim gören öğrencilere ücretsiz sağlık hizmeti verir. Gerek dil okulları, gerekse de lisans eğitimi için gidilen okullar (British Council, ARELS, BASELT) kalite standartlı kurumlar tarafından onaylıdır.”

Oxford Vision olarak İngiltere'yi düşünen öğrencilere vize başvurusundan en uygun üniversite bulmaya, güvenilir barınma hizmetinden finansal yardım için nerelere başvuru yapılacağına kadar danışmanlık hizmeti sunduklarını ifade eden Fatih Kaya, “En iyi okul hangisidir, nerede kalınır, nasıl burs bulunur sorularına hem cevap veriyor hem de en iyi çözüm yollarını gösteriyoruz.” diye konuştu. Fatih Kaya, İngiltere'de üniversitelerin yol, barınma, yiyecek ve harçlık dışında 6 bin ila 15 paund ücretinin olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*