Yurtdışından gelen telefona sınırlama

  • Giriş : 16.11.2006 / 00:00:00

Yurtdışından dönüşte yolcu beraberi 'hediyelik' cep telefonu getirme hakkı yeniden sınırlandırılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Şimdi ise yolcu beraberi cep telefonu getirmenin yurtiçindeki satıcılar açısından haksız rekabete neden olması, ayrıca gümrüklerdeki iş yükünü artırması nedeniyle, yılbaşından geçerli olmak üzere, yolcu beraberi getirilebilecek cep telefonu sayısı, 'yılda bir adete' düşürülecek.

HEDİYE SAYISI BİRE İNDİ

Mevcut uygulamaya göre, yurtdışından gelenler, her defasında bir tane olmak üzere yılda 4 tane cep telefonunu hediyelik eşya kapsamında yolcu beraberinde getirebiliyor. Getirilen cep telefonu telefonun değeri 300 euronun üzerindeyse, yolcu, gümrükte 'sözlü beyan formu' dolduruyor ve telefonun değerinin yüzde 10'u kadar Gümrük Vergisi, ayrıca formun değerli kağıt olması nedeniyle 26 YTL Damga Vergisi alınıyor.

VERGİ ÖDENMEYECEK

Eğer yurda giriş sırasında yolcu getirdiği telefonunu beyan etmemişse, daha sonra, herhangi bir gümrük idaresine pasaportu ve telefonu ile başvurarak 'sonradan beyanda'' bulunuyor. Yeni uygulamaya göre yurtdışından gelen bir yolcu, yılda bir cep telefonunu 'zati eşya' listesinde, Gümrük Vergisi'nden muaf olarak getirecek. Böylece cep telefonunun değerine bakılmayacak ve hiçbir şekilde Gümrük Vergisi ödenmeyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious