Yurtiçi Kargo yüzde 25 hissesini sattı

  • Giriş : 27.04.2007 / 00:00:00

Yurtiçi Kargo, yüzde 25 hissesini Fransız ekspres kargo şirketi GeoPost'a devretti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arıkanlı Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Arıkan, hisse devrine ilişkin düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Yurtiçi Kargo'nun değerinin 300 milyon avro olarak kabul edilerek, yüzde 25 hissesinin 70 milyon avronun üzerinde bir rakam karşılığında GeoPost'a verildiğini bildirdi.

Arıkan, ''Söz konusu hisse devri sadece Yurtiçi Kargo için geçerli. Bu satış, gerek Yurtiçi Kargo'nun gerekse her 2 şirketin daha önce üçüncü ülkelerde yaptıkları yatırımları kapsamıyor. GeoPost, Yurtiçi Kargo'nun Türkiye'de güvenle eşleşmiş markasından çok memnun'' diye konuştu.

Hisse devri ile, Yurtiçi Kargo logosu veya adında herhangi bir değişiklik olmayacağını belirten Arıkan, şunları kaydetti:

''Anlaşmayla birlikte 2003'ten bu yana şubelerimizde yurt dışı gönderilerinde ürün olarak satılmakta olan DPD markasını logomuzun altında kullanma hakkını bize verdi. GeoPost'un alt kuruluşu olan DPD, Avrupa'nın güçlü ve tercih edilen prestijli bir markasıdır. Bunu, kullanıp kullanmama tercihi bize ait.''

Hisse devri ile, Yurtiçi Kargo'nun yönetsel yapısının da değişmeyeceğini, sadece Fransız ortağın, yönetim kuruluna 2 üye ile gireceğini ifade eden Arıkan, Türkiye sınırları içinde optimum büyüklüğe eriştiklerini ve artık kendi kendilerine rakip olarak, bir gün önceki rakamlarla yarıştıklarını söyledi.

GeoPost'un, 2003 yılından bu yana yurt dışı gönderilerde partnerleri olduğunu, çok iyi bildikleri yakın coğrafyadaki yatırımların yönetimini, yapılanmasını ve ortak seçimini kendilerine bıraktığını kaydeden Arıkan, 250 ülkede kapıdan kapıya gönderi yapmak gerektiğini, artık bunu yapacak, uluslararası arenada tecrübeli GeoPost gibi bir ortakları bulunduğunu söyledi.

-''BELKİ İLERİDE BİRKAÇ HİSSE DEVRİ DAHA OLABİLİR''-

İbrahim Arıkan, belki ileride birkaç hisse devri daha olabileceğini belirterek, ''Ancak biz, şirketin tamamını satma taraftarı değiliz. Biz, 'bu işin içinde her zaman olacağız ve yürüteceğiz' diyoruz. Son dönemde, bilinen birçok dünya devi bizle ilgilendi'' diye konuştu.

GeoPost dışında gelen tekliflerin, direkt satın almaya yönelik olduğunu vurgulayan Arıkan, Holding bünyesinde inşaat, eğitim ve taşıma gruplarına bağlı çok sayıda şirketin değişik alanlarda faaliyet gösterdiğini, hisse devrinden gelen paranın, bu firmaların farklı projelerinde değerlendirileceğini bildirdi.

Yurtiçi Kargo Genel Müdürü Cemil Erman da günde ortalama 380 bin adet gönderi yaptıklarını, tam 2 bin 500 araç ile 400 bin kilo metrenin üzerinde yol kat ederek bunları alıcısına ulaştırdıklarını, aldıkları tedbirlerle Trafik Kazası sayısının, bir önceki yıla oranla yüzde 53 azalmasını sağladıklarını kaydetti.

Erman, yurt dışında Ukrayna, Belarus, İran ve Suriye pazarlarıyla ciddi yatırımlar için yakından ilgilendiklerini ifade ederek, Suudi Arabistan'da Türk hacıların, kargolarını göndermek isterken uğradıkları istismarlara da dikkat çekti. Erman, 1,5-2 ay içerisinde Suudi Arabistan'da hizmet vermeye başlayacaklarını duyurdu.

Arıkanlı Holding Taşıma Grup Başkanı Ziya Gündüz ise Yurtiçi Kargo'nun 2006 yılında 200 milyon avro ciro ile yüzde 43-45 pazar payına sahip olduğunu ve bu yıl 250 milyon avro ciro hedeflediklerini belirterek, 2008 yılı taşıma grubu hedefinin 500 milyon dolar ciro olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious