Yurtlar ilk günden doldu

Yurtlar ilk günden doldu.8870
  • Giriş : 10.09.2006 / 00:00:00

Öğrenci yurtları ilk günde yüzde 70 doluluk oranına ulaştı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kazandıkları bölüme kayıtlarını yaptırmak için gelen öğrenciler üniversiteden önce yurt kayıtları için akın etti. Kayıtların başlaması ile birlikte özel yurtlarda daha ilk gün yüzde 70'e varan doluluk oranına ulaştı. Özel yurtlar ise üniversite kampüsü, toplu ulaşım noktaları ve şehir merkezlerinde kurdukları standlar ile öğrencilere hizmette yarışa girdi. Bazı yurtlar ise maddi durumu iyi olmayan, şehit yakınları ve yetim öğrencilere yönelik ciddi indirimler uyguluyor.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM)'nin üniversite kazanan öğrencileri açıklamasıyla birlikte aileler çocuklarının huzurlu bir ortamda kalmasını istiyor. Kimi aileler devlet yurtlarını tercih ederken bazıları da daha kaliteli hizmet almak için özel yurtları tercih ediyor. Öğrenciler okul evraklarını tamamlamak için yoğun bir çaba sarfederken, aileler de çocuklarının kalacakları yeri belirlemek için uzun bir araştırma dönemi geçirdi.

Kayıtların başlamasıyla ile birlikte öğrenciler daha ilk günden kazandıkları üniversitelerin bulunduğu şehirlere akın etti. Kayıt yaptıktan sonra kalacak yer arayan öğrenciler, tanıdıklarından, yakınlarından ve kazandıkları okulda okuyan öğrencilerden yurt seçiminde fikir alışverişinde bulunuyor. Öğrencilerin bazıları, istemedikleri halde ailelerinin tercih ettiği yurtlarda barınmak zorunda kalırken, bazı öğrenciler de kendi isteği ile bir yurda yerleşiyor.

Özel öğrenci yurtları da öğrencilerin karar vermesinde yardımcı olmak için atağa geçti. Kampüs içerisinde yurtlar arasında öğrenci kapma yarışı başladı. Birçok yurt, özel elemanlarını fakültelere yollayarak öğrenci kapmaya çalışıyor. Yeni öğrencileri kendi stantlarına götürüyorlar. Stantta çeşitli ikramlarda bulunan yurt görevlileri, aynı zamanda birçok broşür, belge ve tanıtım CD'leri dağıtarak tanıtım yapıyor.

Obruk Öğrenci Yurtları Kurucu Müdürü ve Genel Müdürü Abdulkadir Baş, Özel Mehmet Ali Şengül Erkek Öğrenci Yurdu, Özel Fatih Erkek Öğrenci Yurdu, Özel Maarif Erkek Öğrenci Yurdu ve Özel Özge Kız Öğrenci Yurdu ile binlerce öğrenciye hizmet verdiklerini belirtiyor. Her geçen gün artan öğrenci sayısına karşılık birçok alanda daha iyi hizmet verdiklerini belirten Abdulkadir Baş, öğrencilerin rahat bir ortamda okuması ve hizmet alabilmesi için herşeyi düşündüklerini kaydediyor.

Baş, "Yurtlarımızda ders çalışma odaları, sosyal etkinlikler, sportif faaliyetler, gezi, piknik, internet kafe, kafeterya, KPSS kursları, yabancı dil kursları, yemek, çamaşır yıkama gibi birçok hizmeti veriyoruz" diye belirtti.

Amaçlarının öğrencileri ekonomik getirisi olan bir müşteri olarak görmediklerini belirten Baş şu şu bilgileri aktardı: "Genellikle maddi durumu yeterli olan öğrencilerin tercih ettiği özel yurtlarda hafta için günde iki haftasonu ise üç öğün yemek imkanı sağlıyoruz. Ücretsiz çamaşır yıkatma, ücretsiz internet, ve daha birçok olanak sağlıyoruz. Şehit yakınları, yetimler ve maddi durumu kötü olan öğrencilere özel indirimler sağlıyoruz. "

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna (YURTKUR) bağlı öğrenci yurtlarına kayıtları ise 4 Eylül Pazartesi günü başladı. Yedek listeden yurt hakkı kazanan adaylar, isimleri asıl listeden çıkıncaya kadar yurtlarda misafir öğrenci olarak kalabilecek. YURTKUR Genel Müdürü Hasan Albayrak, üniversite öğrencilerine 77 il ve 78 ilçedeki toplam 216 yurtta hizmet verildiğini, yatak kapasitelerinin 189 bin 936 olduğunu belirtti. Yurtlara asıl listeden kayıtların 4-15 Eylül arasında yapılacağını kaydeden Albayrak, bu öğrencilerin kayıtlarını zamanında yaptırmalarını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious