Yurtlarda kalan bakıma muhtaç çocukları ev ortamında yetişecek

Yurtlarda kalan bakıma muhtaç çocukları ev ortamında yetişecek.8870
  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

Sevgi Evleri Projesi kapsamında, İzmir, Gölcük, Manisa, Niğde, Bursa, Safranbolu, Tekirdağ, Muğla ve İstanbul'dan sonra Erzurum'da da 'sevgi evleri' kuruluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erzurum Sosyal Hizmetler Müdürü Kamil Kılıç, E-80 Karayolu üzerindeki Zübeyde Hanım Yetiştirme Yurndu'nun binasını özel büyükşehir belediyesine devredeceklerini söyledi.

Kılıç, buna karşılık ise belediyesinin Dadaşkent'te 300 çocuğun barınabileceği ve çocukların yurt havasından uzaklaşarak bir ev ortamında kalmaları ve sosyal kültürel faaliyetlerde bulunabilecekleri 'sevgi evleri' yaptıracağını açıkladı.

Projesi Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanacak Sevgi Evleri'ni bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Türkiye genelinde başlatıldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılması planlanan sevgi evlerinin, daha önce yuvalarındaki koğuşlarında kalan çocuklar için, sıcak birer ev ortamı hazırlanacağını belirten Sosyal Hizmetler İl Müdürü Kamil Kılıç, "Çocuklarımızın, bir aile ortamı içinde, 24 saat kendileriyle birlikte olan görevlilere anne, baba, teyze diyebilecekleri, güven dolu bir ortamın oluşmasını hedefliyoruz. Bu sevgi evlerinin yapımı için Zübeyde Hanım Yetiştirme Yurdu binası Erzurum Büyükşehir Belediyesi'ne verilecek. Belediye ise Dadaşkent'te 20 dönümlük arsa üzerine genel müdürlüğümüz tarafından hazırlanacak projeyi uygulayacak." dedi.

İl Müdür Kılıç, kurumlarına bağlı Atatürk Yetiştirme Yurdu'nda 13- 18 yaş arası 94 erkek, Nenehatun Yetiştirme Yurdu'nda 13- 18 yaş arası 64 kız, Nenehatun Yetiştirme Yurdu'nda 07- 12 yaş arası 33 erkek, 23 kız, Zübeyda Hanım Çocuk Yuvası'nda 0- 6 yaş arası 25 kız, 34 erkek, 07- 12 yaş arasında da 20 kız 44 erkek bakıma muhtaç çocuğun barındığını bildirdi.

Bu çocukların yurt havasından uzaklaşarak bir aile ortamında yetişmeleri için sevgi evlerini projesini biran evvel hayata geçirmeyi planladıklarını aktaran Kılıç, böylelikle çocukların psikolojik olarak daha sağlıklı olacaklarını da ifade etti.

AB normlarında hazırlanan ve yeni Sosyal Hizmet Yasa Taslağı esas alınarak yaygınlaştırılan Sevgi Evleri'nde 0-18 yaşı grubunda çocuklar kalacak. Devlet himayesindeki bakıma muhtaç çocuklara aile sıcaklığı verecek şekilde düzenlenecek evlerde psikolog, gözetmen ve sosyal hizmet uzmanı gibi çocuklara destek verecek birçok uzman personel de görev yapacak.

Sosyal Hizmetler İl Müdürü Kamil Kılıç, "Çocuğun sağlıklı gelişimi ancak bir aile yanında mümkün olabileceği ilkesinden hareketle Genel Müdürlüğü'müzce korunmaya muhtaç çocukların öncelikle Koruyucu Aile, Evlat Edindirme, Ayni Nakdi Yardım hizmetinden yararlandırılması ilkesi benimsenmiştir. Fakat alınabilecek bu tedbirlerin çözüm üretmemesi durumunda en son çare olarak kuruluş bakımı hizmeti tercih edilmektedir. Kuruluş bakımı ülkemizde çok sayıda çocuğun bir çatı altında toplandığı toplu bakım modelidir. Her ne kadar kuruluşlar ev ortamına yakın tefriş edilmeye başlanmış ise de yeterli olamamaktadır. Son dönemde Genel Müdürlüğü'müzce yeni model arayışına gidilerek farklı hizmet modellerinin devreye sokulması ve bu yönde yeni kuruluşlar açılmasına yönelik planlamalar yapılmaktadır. Bu planlamalar arasında çok önemli bir yere sahip olan Sevgi Evleri Projesi ile kuruluş bakımı yerine daha küçük birimlerde, aile ortamına benzer yapılar ve ilişki sistemi içerisinde çocukların yetiştirilebileceği küçük müstakil binalardan oluşturulan site içersinde bakımının sağlanmasıdır."şeklinde konuştu.

Kılıç, mevcut yurtlarda barınan çocukların teknolojik şartlarında da yararlanması için her türlü imkanları seferber ettiklerine dikkat çekerek, bu çerçevede Erzurum Valisi Celalettin Güvenç'in girişimleri ile Atatürk Yetiştirme Yurdu'na 8 tane bilgisayar alındığını ve yurttaki çocuklara hem bilgisayar öğretildiğini hem de güncel geliş gelişmelerin yanısıra ders konularını da buradan çalışma imkanı bulduklarını anlattı.

Kılıç, bilgisayarların yetersizliğinden yakınarak hayırsever işadamlarının bakıma muhtaç çocuklara el uzatmalarını ve bunları geleceğe daha kaliteli bir şekilde hazırlanması için bilgisayar ve kitap bağışında bulunmalarını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious