'Yurtlarda ranza sistemi sona erecek'

'Yurtlarda ranza sistemi sona erecek'.8870
  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Hasan Albayrak, yurtlarda ranza sistemini 4-5 yıl sonra sona erdirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

YURTKUR'un Nisan ayı yönetim kurulu toplantısı, Abant Palace Otelde yapıldı.

Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Kazdağlı başkanlığındaki toplantı sonrasında soruları yanıtlayan Genel Müdür Albayrak, ''Yönetim kurulu toplantılarımızı her ay bir ilde yapıyoruz. Özellikle o ile gider; yurtların durumlarını, eksiklik ve fazlalıklarını, kapasite düşük mü yüksek mi öğrencinin memnuniyeti ne, bunları araştırırız'' dedi.

-''İSTEYEN HER ÖĞRENCİYE BURS VERİYORUZ''-

Hasan Albayrak, son 4 yıldır isteyen her öğrenciye durumuna göre burs ve öğrenim kredisi verdiklerini belirterek, ''4 yıldır, üniversite öğrencilerine verdiğimiz burs ve öğrenim kredisi miktarları yüzde 233 artışla 45 YTL'den 150 YTL'ye yükselmiştir. 4 yıl önce 450 bin öğrenci bu imkandan faydalanırken bugün bu sayı yüzde 68 artışla 780 bine çıkmıştır'' diye konuştu.

2003'te göreve geldiklerinde bütçesinin 498 milyon YTL olduğunu, bugün ise 1 milyar 833 milyon YTL'ye liraya ulaştığını ifade eden Albayrak, şunları kaydetti:

''Sosyal devlet anlayışını üniversite gençliğine yansıtan bir kurum olarak, her yıl Sayın Bakanımız ve Başbakanımızın desteğiyle çıtayı yükseltiyoruz. 4 yıllık enflasyon toplamda yüzde 64 iken verdiğimiz kredilerin artışı yüzde 233'tür. Hakikaten gençliğe değer veren bir kurumuz.''

-ÜNİVERSİTELERE 25 BİN KİŞİLİK BURS KONTENJANI-

Üniversitelerin belirlediği öğrencilere de burs verdiklerini belirten Albayrak, ''Tüm üniversitelere yılda 25 bin öğrenci için burs kontenjanı yetkisi verdik. Öğrencileri hiç yargılamadan üniversitenin yargılamasına, değerlendirmesine itibar ediyoruz. Üniversite öğrencinin adını bize bildiriyor, biz ona derhal burs veriyoruz'' dedi.

Yurtlarda ranza yerine karyola sistemine geçilmeye başlandığını, 22 bin kapasiteli yurtlar açtıklarını bildiren Albayrak, şöyle devam etti:

''Eski anlayışa göre bu, 44 bin kapasiteli yurt anlamına geliyor. Çünkü biliyorsunuz, eskiden karyola sistemi yoktu. Son 4 yılda yapılan tüm yurtlarda karyola sistemi var. 1, 2, 3 ve 4 kişilik odalar ile süit odalar mevcut. Her öğrencinin çalışma masası var. Modern anlayışı yansıtmaya çalıştık.''

''Nihai hedef ranza sistemini kaldırmak mı?'' sorusuna da Albayrak, ''Tabii bizim hedefimiz o'' karşılığını verdi.

Ranza sisteminin tamamen ortadan kaldırılması için 4-5 yıl gerektiğini, bunun bütçeye de bağlı olduğunu bildiren Albayrak, ''Bu kolay değil. YURTKUR'daki toplam öğrenci sayısı 201 bin. Bunun yüzde 30-35'inde karyola sistemi, geri kalanında ranza sistemi mevcut. Ama son 4 yılda yaptığımız bütün yurtlar ahşap karyola sistemidir'' dedi.

Yoğun tempoda çalıştıklarını, 40 projenin devam ettiğini ifade eden Albayrak, şunları kaydetti:

''Önümüzde yaz mevsimi var, yurtların bakım ve onarımları var. Bu ay Trabzon, Sinop, Kastamonu, Bolu Gerede'nin de aralarında olduğu 8 yöredeki yeni yurt inşaatı için ihale yapılıyor. deprem bölgeleri Bolu, Düzce, Sakarya, Kocaeli bölgesinde son 4 yılda yaptığımız yurtların kapasitesi 7 binin üzerine çıkmıştır. Bundan 2 ay önce Sayın başbakanımızın da teşrifiyle 2 bin 250 kişilik Kocaeli yurdunu açtık. Yeni yurtlarda çocukların sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak mekanlar ile kuaför, sinema salonu, jimnastik salonu, Basketbol ve voleybol sahaları yapıyoruz.''

-15 YENİ ÜNİVERSİTE İÇİN YURT-

Yeni kurulan 15 üniversite için yurt yapım çalışmalarına başladıklarına bildiren Albayrak, ''Bir komisyonumuz var. Maliye Bakanlığı Müsteşarı, DPT Müsteşarı ve üniversite kurulacak ilin valisi ile belediye başkanı bu komisyonun üyesi. Komisyon, üniversitenin yerini belirleyecek, ona göre yurt programı hazırlıyoruz. Bunlardan birisi olan Giresun'da yurt inşaatımız bitmek üzere. Ordu'da bin kişilik, Sinop'ta 500 kişilik yurt projemiz var'' dedi.

Bolu'da 4 yıldır yurtlarla ilgili çok yatırım yaptıklarını belirten YURTKUR Genel Müdürü Albayrak, şöyle konuştu:

''Bolu'da 4 yılda yurtlara yapılan yatırım 35 milyon YTL'yi geçti. Merkezde 600 kişilik modern bir yurt, Gölköy'deki üniversite kampüsünde bin 200 kişilik yurt açtık. Önümüzdeki yıllarda yine ihtiyaç olacağını görüyoruz. Çünkü güzel, modern, çocuklarımızın rahat bir şekilde barınabileceği yerler açtığımız zaman yurtlarda boşluk olmuyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious