Yurtlarda yığılmalar önlenemiyor

Yurtlarda yığılmalar önlenemiyor.17181
  • Giriş : 16.11.2008 / 10:17:00
  • Güncelleme : 16.11.2008 / 10:20:22

Üniversite sayısının artması sonucu yurtlara olan talebin de artış gösterdiği, yeni yapılan 40 bin yatak kapasiteli 54 yurdun yanı sıra bazı binaların kiralanarak sıra bekleyen 10 bin öğrencinin mağduriyetinin giderilmesine çalışıldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) Genel Müdürü Hasan Albayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 80 kenti ile bazı büyük ilçelerde öğrencilerin yurt bulunduğunu belirterek, halen 241 yurtta 215 bin öğrenciyi barındırdıklarını söyledi.

Sadece Şırnak'ta yurt bulunmadığını ve 2009 yılında bu kente de yurt yapacaklarını belirten Albayrak, üniversite sayısının sürekli artması nedeniyle yurtlara olan talebin de aynı paralel de artış gösterdiğini bildirdi. Talebin geçen yıla göre yüzde 40 oranında arttığını ve halen 10 bin öğrencinin yurt sırası beklediğini belirten Albayrak, ''Yeni yapılan 40 bin yatak kapasiteli 54 yeni yurtla bu sıkıntıyı gidereceğiz'' dedi.

Albayrak, Yozgat, Kastamanu, Eskişehir ve Sinop'ta yapımı süren yurtların yıl sonuna kadar tamamlanacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Hizmet kalitesinin artması, çağdaş binalar, güvenli ortam nedeniyle veli ve öğrenciler yurtları tercih ediyor. Yeni yurtları öğrencinin tüm gereksinimi karşılayacak otel konforunda yapıyoruz. Ayrıca, açık voleybol, Basketbol ve tenis kortundan sinema-tiyatro salonunu kadar her türlü etkinlik için yerlerimizde bulunuyor. Odalarda, ders çalışma masası, komodin, gardırop, buzdolabı, televizyon ve internet bağlantısı bile bulunuyor.''

Engelli öğrencilerin yurtlarda hiç bir belge getirmeden barınabildiklerini de anımsatan Albayrak, ''Ayrıca, yeni yaptığımız tüm yurtların mimarı yapısını engellilere göre düzenliyor ve rahat etmeleri için her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Şu anda yurtlarımızda 250 kadar engelli var. İyileştirmeyi duyan engelliler ulaşım, beslenme, konaklama ve diğer sorunları yaşamamak için tercihi bizden yana kullanıyorlar. Önümüzdeki yıllarda bin kadar engelli barındıracağız'' dedi.

-YURTKUR KREDİLERİ-

Albayrak, Bolu, Aydın ve Ankara Mehmet Nedim Zapçı yurtlarına İSO 9001 kalite belgesi aldıklarını, 2011 yılına kadar 46 yurda kalite belgesi alacaklarını bildirdi. 5 yıl önce 494 milyon YTL olan YURTKUR bütçesinin, 2009 yılı için 2 milyar 430 milyon YTL'ye yükseltildiğini anlatan Albayrak, ''5 yıl önce öğrenci kredisi 45 YTL iken, bu yıl 160, 2009 yılında ise 180 YTL olacak. Her yıl 75 bin kişiye kredi olanağı sağlıyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*