Yurtlarına sağ salim döndüler!

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Lübnan cehemneminden kaçan Türk vatandaşlarından biri olan Mustafa Akçay, Liman çıkışında Türk toprağını yere yatarak öptü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bazıları uzun süre görmedikleri yakınlarına sarılıp göz yaşı dökerek hasret giderirken 12 yıldır Türkiye'yi görmeyen Mustafa Akçay, Mersin Limanı çıkışında yere yatarak toprağı öptü. Çocuğunun sırtına Türk bayrağını sararak havaya kaldıran Akçay, zafer işareti yaparak "en büyük Türkiye, Yaşasın Türkiye" diye sevincini dile getirdi.

İş bulma ümidiyle Beyrut'a giden fakat maddi imkansızlık nedeniyle ailesini göremediğini ifade eden Akçay, Beyrut'ta insanların çok kötü ve zor şartlarda yaşadığını kaydetti. Türkçe'yi güçlükle konuşan Akçay, "yemin ettim, bir daha Türkiye'den dönmeyeceğim" dedi.

Mustafa Akçay ile birlikte Beyrut'tan dönenlerin arasında olan yengesi Adile Akçay'ın 6 yıldır görmediği babası İsmail Örnek ve annesi Cemile Örnek ile kavuşma anında göz yaşları adeta sel oldu. Baba kız birbirlerine olan hasretlerini sarılarak giderdiler. 6 yıl önce halasının oğlu İhsan Akçay ile evlenerek Beyrut'a giden Adile Akçay, maddi imkansızlık nedeniyle bir türlü anne ve babası ile görüşmek için Türkiye'ye gelemediğini belirtti. Geceleri bombardıman seslerinden yatamaz hale geldiklerini kaydeden Akçay, "Şu anda Türkiye'de olmaktan, havasını solumaktan çok mutluyum. Eşim ve kayın pederim orada kaldığı için sevincimiz buruk. Tek isteğimiz savaşın son bulması" diye konuştu.

Baba İsmail Örnek ise ' çok mutluyum, 6 yıl sonra kızıma kavuştum. Türkiye büyük bir devlet. Kimsenin yapamadığını yaptı" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious