Yurtta hava

  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

Türkiye kar altında. 2 bine yakın köy yolu kapalı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'yi etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava özellikle İç Anadolu, Orta Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde hayatı felç etti. Kar yüzünden, Samsun, Sinop, Ordu ve Amasya'da 634, Sivas'ta 295, Konya'da 423, Hakkari'de 134 köy yolu ulaşıma kapandı. Hakkari-Van Karayolu'nda çığ düştü, yol kapandı. Karayolları ekiplerinin yoğun çalışması sonucu yol tekrar açılabildi. THY'nin dünkü Ankara-Van ile İstanbul- Van seferleri, Van'daki yoğun kar yüzünden iptal edildi.

İşte yurtta hava:

HAKKARİ: Yüksekova'da Karayolları ve belediye kapalı yolları açmakta yeterli olmayınca, Yüksekova Jandarma Sınır Tugay Komutanlığı devreye girdi. Yüksekova- Dağlıca karayolu ile yol güzergahındaki Karlı, Gürkavak, Kamışlı, Doğanlı ve Yeşiltaş köylerinin yolu, Tugay Komutanlığı’na ait 1 greyder ve 1 kepçeyle açıldı.

İZMİR: Kente, 2004 yılı ocak ayından bu yana ilk kez dün kar yağdı. İzmir'deki kar yağışı dün gün boyunca aralıklarla sürdü. Yetkililer, Ege Denizi'nde fırtına beklendiğini belirterek vatandaşları uyardılar.

BOLU: Türkiye'nin önde gelen kayak merkezlerinden Kartalkaya'da, kar kalınlığı 3 metreyi geçti. Bölgedeki otellerde doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı.

MUĞLA-ANTALYA: Hava sıcaklığının 12 derece ölçüldüğü Muğla Marmaris'te ve Antalya'da güneşli havayı fırsat bilen bazı turistler denize girdi. Bazıları da sahilde yürüyüş yapıp güneşlendi.

METEOROLOJİ UYARDI

Bugün, Doğu Akdeniz'de (Anamur, Silifke, Mersin, Adana, Hatay, İskenderun) etkili sağanak yağış, yurdun kuzey, iç ve doğu bölgelerinde de kar yağışı bekleniyor. Kar yağışı, özellikle İç Anadolu'nun güney ve doğusu ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde etkili olacak. Sağanak yağış nedeniyle Doğu Akdeniz kıyılarında küçük çapta su baskınları, etkili kar yağışı nedeniyle de iç ve doğu bölgelerde ulaşımda aksamalar yaşanabileceği uyarısında bulunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious