Yurtta İsrail vahşetine öfke vardı

Yurtta İsrail vahşetine öfke vardı.14290
  • Giriş : 05.01.2009 / 07:00:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 10:11:46

Yurt genelinde çeşitli sivil toplum örgütlerinin düzenlediği gösterilerde protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DİYARBAKIR GAZZE GİRİŞİMİ''NİN İSTASYON MEYDANI'NDA DÜZENLEDİĞİ MİTİNGLE İSRAİL SALDIRILARI PROTESTO EDİLDİ

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılar, ''Diyarbakır Gazze Girişimi''nce düzenlenen mitingle protesto edildi.

Aralarında çeşitli sivil toplum kuruluşları bulunan ve kendilerini ''Diyarbakır Gazze Girişimi'' olarak tanımlayan grup, İsrail'in Gazze'de başlattığı saldırıları protesto etmek için İstasyon Meydanı'nda bir miting düzenledi.

Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan mitingde konuşan gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak, İsrail'in bu saldırıları yapabilmek için başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelerden destek aldığını söyledi.

''Diyarbakır'ın müdafaasının Gazze'den geçtiğini'' savunan Dilipak, şöyle dedi:

''Gazze düşerse Mescid-i Aksa önünde bir engel kalmaz. Kudüs düştüğü gün ilk hedef Şanlıurfa ve Diyarbakır'dır. Gazze'de bunu durduramazsak yarın aynı şey senin çocuğunun başına gelir. Onun için Filistin davasına sahip çıkın demiyorum. Kendi davanıza sahip çıkın diyorum. Sadece lanet etmeyin, tövbe edin. Bizim safımız şu olacak, haksızlık ve zulüm nereden gelirse gelsin, karşısında duracağız. Zalim babam da olsa onun karşısında, mazlum düşmanım olsa onun yanında olmalıyız. İsrail mallarını boykot edelim.''

Filistinli doktor Hasan Bereket de tüm Müslümanları Gazze'de yaşayan insanlara destek vermeye çağırdığını belirterek, ''Gazze'de şehit olanların şu anda gökten bizi izlediğine eminim'' dedi.

Yaklaşık 4 saat süren miting, okunan duanın ardından sona erdi.

Mitinge katılanlar, sık sık İsrail, ABD ve destek veren ülkeler aleyhinde sloganlar atarak saldırıları protesto etti.

Öte yandan, miting alanında açılan stantlarda Filistin'e yardım için gıda maddeleri satıldı. Alana giren vatandaşlar güvenlik güçlerince tek tek aranırken, pankart ve dövizler kontrol edildi.

TOKAT

Tokat'ta çeşitli çeşitli sivil toplum örgütlerince oluşturulan Filistin Dayanışma Platformu üyeleri ve çok sayıda vatandaş, Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya geldi. Yağmur altında toplanan kalabalık grup, ellerinde İsrail'i protesto eden pankart ve dövizler taşıdı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan mitingde, platform adına basın açıklamasını okuyan Nedim Başaran, Filistin'e yapılan saldırıları kınadıklarını belirterek, saldırılarda çok sayıda masum insanın hayatını kaybettiğini söyledi.

Mitingde İsrail bayrakları yakılırken, bir grubun da üzerinde Filistin bayrağı olan bir tabut taşıdığı görüldü.

-SAMSUN-

Samsun 78'liler Derneği ve Türkiye Barış Meclisi Samsun Barış Girişimi üyesi bir grup, Hürriyet Mahallesi Süleymaniye Geçidi'nde toplanarak İsrail'i kınayan döviz ve pankartlarla, sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan Samsun 78'liler Derneği üyesi Recep Kaygusuz, İsrail uçaklarının Gazze Şeridi'ni füze yağmuruna tuttuğunu ve Gazze'yi yerle bir ettiklerini söyledi.

Filistinli çocukların çığlıklarını kulaklarında hissettiklerini ifade eden Kaygusuz, ''Gazze'deki kuşatılmışlığa, açlığa, yoksulluk ve yoksunluğa göz yumanların tüm bu göz yaşları sahte. İnsanlık bunları unutmuyor, kanmıyor, aldanmıyor. Artık Türkiye'nin bu oyunun aktörü olmasını engellemeliyiz. Saldırgan İsmail devletine ve destekleyicilerine karşı sözde değil, özde caydırıcı yaptırım uygulaması için harekete geçmeliyiz'' diye konuştu.

-ADANA-

Adana'da Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı tarafından Uğur Mumcu Meydanı'nda düzenlenen mitinge, sağanak yağışa rağmen çok sayıda vatandaş katıldı.

''Kahrolsun İsrail'' pankartları, Filistin bayrakları açarak, sloganlar atan katılımcılardan bazıları İsrail ve ABD bayrağını yaktı.

Daha sonra grup adına konuşma yapan Alparslan Kuytul, İsrail'in saldırılarında çok sayıda Müslümanın hayatını kaybettiğini belirterek, saldırıları şiddetle kınadıklarını söyledi.

Kuytul, kurulduğu günden bu yana hem Orta Doğu'nun hem de dünyanın huzurunu bozan İsrail'in şimdi de yeniden mazlum Filistinlilere katliam yaptığını kaydetti.

Kur'an-ı Kerim okunması ve ilahilerin söylenmesinin ardından, Filistin'de ölenler için gıyabi cenaze namazı kılan vatandaşlar, yapılan duaların ardından dağıldı.

-BAYBURT-

Bayburt'ta Türk Dünyası Parkı'nda, Anadolu Gençlik Derneği, Eğitim Bir-Sen ve İnsan Hakları Derneği Bayburt Şubesince miting düzenlendi. Anadolu Gençlik Derneği Başkanı Sadettin Yazoğlu, mitingde yaptığı konuşmada, Gazze'de yaşanan vahşete seyirci kalmalarının mümkün olmadığını söyledi.

Dünyanın, tarihin gördüğü en vahşi soykırım girişimlerinden birine sahne olduğunu ifade eden Yazoğlu, ''Irkçı emperyalistlerin başını çektiği İsrail, bütün dünyanın gözleri önünde bir soykırım gerçekleştiriyor. Siyonistler, insan haklarını karakterlerine uygun bir şekilde ihlal etmeye devam ediyor. Zalim işgal güçleri, tasallutlarıyla çocuklara ve kadınlara varana kadar herkese, her türlü saldırıda bulunmayı sürdürüyor'' dedi.

Filistinliler için dua eden grup, İsrail aleyhinde çeşitli sloganlar attıktan sonra dağıldı.

-SAFRANBOLU-

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde toplanan bir grup, Aslanlar Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı.

Grup adına Yaşar Özkan, bütün dünyanın gözü önünde trajedi yaşanmasına rağmen önlem alınmadığını belirterek, ''Katliama seyirci kalınıyor, insan hakları, hukuk ve adalet gibi evrensel değerlere olan saygımızı yitiriyoruz. İsrail artık saldırılarını durdurulmalıdır'' dedi.

Bu arada, Gazze'deki saldırılarda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, ardından da İstiklal Marşı okundu.

Grup daha sonra, çeşitli sloganlar atarak, Yahudilere ait ürünlerin kullanılmamasına yönelik üzerlerinde ürün isimlerinin yazıldığı el broşürleri dağıttı.

GAZİANTEP'TE YAKLAŞIK 10 BİN KİŞİNİN KATILIMIYLA, ÖLEN FİLİSTİNLİLER İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINDI

Gaziantep'teki bazı sivil toplum örgütleri, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını protesto etti.

Gönüllü Sivil Toplum Örgütleri Platformunca düzenlenen miting için vatandaşlar, Maarif Kavşağı'nda toplandı. Geniş güvenlik önlemleri altında yapılan miting, Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

Platformu oluşturan derneklerin başkanları, mitingde birer konuşma yaptı. Gazze'de yaşananları anlatan konuşmacılar, İsrail'in Filistin'de genç, yaşlı, çocuk demeden herkesi katlettiğini, her gün çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğini belirtti.

Mitinge katılan bazı vatandaşlar, İsrail'in yanı sıra ABD aleyhine pankartlar açtı. Bazıları da ellerinde üzeri kanlı oyuncak bebekler taşıdı.

Yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla ölen Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Namazın ardından toplu dua edilmesiyle, miting sona erdi.

Mitingde, İsrail bayrağı da yakıldı.

-KADINLARDAN İSRAİL'E PROTESTO-

Öte yandan, Gaziantep'te bir araya gelen Buluşan Kadınlar Platformu üyeleri, İsrail'i protesto etti.

Mısır'ın Filistin sınır kapısını açması ve İsrail zulmünün durdurulması için topladıkları 5 bin imzayla merkez postane önüne gelen kadınlar, ellerinde Filistin fotoğrafları taşıdı.

Kadınlar, yazdıkları mektup ile topladıkları imzaları Mısır Cumhurbaşkanlığı ile Mısır'ın Ankara Büyükelçiliğine gönderdi.

Buluşan Kadınlar Platformu adına konuşan Gülhan Dinç, İsrail zulmünün bir an önce sona ermesini istediklerini söyledi.

Buluşan Kadınlar Platformu adı altında bir imza kampanyası başlatıldığını anlatan Dinç, şunları kaydetti:

''Gazze için Mısır Büyükelçiliğine ve Cumhurbaşkanlığına bir mektup yazıldı. Bu mektup ve toplanan imzaları postaneden Mısırlı yetkililere gönderiyoruz. Bu tüm yurt genelinde yapılan bir eylemdir. Slogan yok, sadece resimlerdeki vahşet orada yaşanan dramı anlatmaya yetiyor. Şu ana kadar 5 bin imza topladık.''

 

EMEP, ÖDP VE TKP ÜYELERİ İSRAİL'İ PROTESTO ETTİ

EMEP, ÖDP ve TKP üyeleri Gazze'ye yönelik saldırıları nedeniyle İsrail'i protesto etti.

Ellerinde ''Direnen Filistin kazanacak'' ve ''ABD-İsrail-Türkiye işbirliğine son'' yazılı dövizler taşıyan EMEP, ÖDP ve TKP üyeleri Balgat Pazaryeri'nde toplanarak İsrail aleyhine sloganlar attılar.

Grup adına okunan basın açıklamasında, İsrail'in başlattığı kara harekatı nedeniyle Gazze'ye tıbbi ve gıda yardımlarının gönderilemediği ve insanların hayatlarını kaybetmeye devam ettiği ifade edildi.

AK Parti hükümetinin de eleştirildiği basın açıklamasında, Türkiye'nin İsrail ile yaptığı bütün anlaşmaları iptal etmesi ve İsrail ordusu ile yapılan işbirliğine de son verilmesi çağrısında bulunuldu.

Açıklamanın ardından bir süre daha slogan atan grup üyeleri dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*