Yurtta sınır ötesine destek eylemleri

Yurtta sınır ötesine destek eylemleri.20190
  • Giriş : 29.02.2008 / 20:34:00

Yurdun çeşitli yerlerinde, TSK'nın, Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü unsurlarına yönelik gerçekleştirdiği sınır ötesi harekatına destek amacıyla eylemler ve basın açıklamaları yapıldı, şehitler anısına lokma döküldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gaziantep'te bir grup öğrenci, terör örgütü PKK'ya tepki göstermek amacıyla eylem yaptı. Demokrasi Meydanı'nda toplanan öğrenciler, ellerinde Türk bayrakları ve pankartlarla terör örgütü aleyhine bir süre slogan attı.

''Ne mutlu Türk'üm diyene'', ''Biz Türk milletiyiz, Biz Türk'üz Biz Antepliyiz'', ''Biz vatanımızı seviyoruz'' sloganları atan grup, büyük bir Türk bayrağı açarak etrafında toplandı.

Grup, saygı duruşunda bulunduktan ve İstiklal Marşı okuduktan sonra sessizce dağıldı.

SİVAS

Sivas Şehit Aileleri ve Gazileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Hızal, TSK'nın Irak'ın kuzeyindeki tamamlanan sınır ötesi harekatında hayatını kaybeden şehitlerin ailelerine baş sağlığı diledi.

Hızal, dernek binasında yaptığı açıklamada, TSK'nın, terör örgütüne ciddi kayıplar verdirdiğini belirterek, ''TSK'nın yapmış olduğu operasyonlara şehit aileleri ve gaziler derneği olarak, Türk halkı olarak büyük bir destek var. Çünkü terör örgütünün biran önce bitirilmesi konusunda hem dışardaki ülkelerin, hem Türkiye'deki bütün kanatların terörün bitmesi için mücadelesi söz konusu'' dedi.

Gerek duyulduğu takdirde gaziler olarak o bölgede görev yapmaya hazır olduklarını belirten Hızal, ''Biz gaziler olarak sonuçta Güneydoğu'da yaşadığımız olaylardan ve tecrübelerimizden dolayı belki oradaki yapılanmalarda, arazi şartlarında geri planda görev verildiği zaman o görevi layıkıyla yapacağımıza yürekten inanıyorum'' diye konuştu.

İZMİR

İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından şehitler anısına lokma döktürüldü.

Yenişehir semtinde Roman vatandaşların yoğun olarak yaşadığı sokakta düzenlenen etkinlikte konuşan Dernek Başkanı Abdullah Cıstır, şehitleri yad etmek, birlik beraberliği göstermek amacıyla lokma döktürdüklerini söyledi. Romanların şehitler konusundaki hassasiyetlerini de ortaya koymayı amaçladıklarını belirten Cıstır, şunları söyledi:

''Geçen hafta da mahallemizden 10-15 asker gönderdik. Vatan uğruna, siperlerde nöbet tutmaları için gençlerimizi askere gönderdik. Bu sınırlar kanla çizildi, gerekirse kanla korunmaya devam edecektir. Herkesi etnik ayrım gözetmeden birlik, beraberlik içinde yaşamaya çağırıyoruz. Ama gerekirse biz kınalı kuzularımızı vatan uğruna feda etmeye hazırız.''

Oğlunu Tunceli'de şehit veren Fikriye Yenil ise şehit oğluyla gururlandığını söyledi. PKK terörünün durdurulması gerektiğini belirten Yenil, ''Bir oğlum daha olsa, onu da askere göndersem. Bu vatan benim vatanım, kardeşlerim, komşularım, aynı bayrak altında yaşadıklarımız zarar görmesin, onların canı yanarsa, benim canım yanar. Türk halkı, PKK terörünün durdurulmasını bekliyor'' dedi.

Çocuklarını askere gönderen aileler de şehit ailelerinin acılarını paylaştıklarını söylediler. Oğlunu bu akşam Tokat'a askere gönderecek olan Nevin Büyükcan, ''Allah'a emanet olsun, vatana millete gerekirse canı feda olsun'' dedi.

Etkinlikle sık sık ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'', ''Kahrolsun PKK'' sloganları atıldı, dualar okundu ve daha sonra esnaf ve vatandaşlara lokma dağıtıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious