Yuşçenko: Doğalgaz krizini bitirin

Yuşçenko: Doğalgaz krizini bitirin  	.28036
  • Giriş : 05.03.2008 / 09:24:00

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko, dün geç saatlerde Başbakan Yuliya Timoşenko'ya sert tepki gösterdi. Yuşçenko, 23.17'de verdiği ültimatomda, Timoşenko'dan Rusya ile Ukrayna arasında tırmanarak devam eden doğal gaz krizini çözmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yuşçenko'nun Başbakan Timoşenko'ya hitap ederek yayınladığı mesajında, Moskova'da 12 Şubat tarihindeki resmi temaslarında, Eski Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştüğü, konuya ilişkin birçok karar alındığının üzerinde duruldu. Yuşçenko, alınan bu kararların hükümetin acil olarak hayata geçirmesi gerektiğini vurguladı.

Doğal gaz borçlarının ödenmemesi nedeniyle Rusya'nın gün içerisinde doğal gaz sevkiyatını ciddi şekilde düşürdüğünün altını çizen Yuşçenko, hükümetin hala 2008 yılı içinde geçerli bir anlaşmayı yapmadığına dikkat çekti.

Ukrayna ile Rusya arasındaki doğal gaz krizinin Avrupa Komisyonu'nu ciddi endişelendirdiğini kaydeden Yuşçenko, ilgili kuruluş olan "Neftegaz Ukrayna'ya" gereken direktiflerin verilmesini istedi.

Diğer taraftan Gazprom'un saat 20.00'dan itibaren Rusya'dan Ukrayna'ya giden doğal gazı yüzde 25 oranında daha kestiği belirtildi.

Rusya, Ukrayna'ya verdiği doğal gazı hızla azaltmaya devam ederken, Kiev'in 300 kilometre güneyindeki Kirovograd şehrinde, merkezi ısıtma tesisleri, okul, kreş, hastane ve doğum evine doğal gaz verilemediği haberi geldi.

Gazprom'un da Ukrayna'ya Avrupa'ya gönderdiği transit gaz nedeniyle borcu bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious