Yuvacık Barajı'nda su seviyesi

Yuvacık Barajı'nda su seviyesi.7953
  • Giriş : 28.01.2009 / 12:11:00

Kocaeli'nin su ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı'nda bugün itibari ile 30 milyon metreküp su birikti. Geçen yıl bugün barajda 28 milyon metreküp su vardı. Baraja giren su, çıkan suyun 4.5 katına çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son bir ay içinde Kocaeli'de yağan kar ve yağmur, barajları doldurdu. Özellikle Kocaeli'nin su ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı'nda da önemli miktarda su birikti. Yağışlar nedeniyle baraja giren günlük su miktarı 1 milyon 308 bin metreküpe çıktı. Kullanmak için ilin barajdan aldığı günlük su miktarı ise 286 bin metreküp. Bugün itibarı ile barajda toplam 30 milyon 500 bin metreküp su birikti. Geçen yıl aynı gün barajda 28 milyon 210 bin metreküp su bulunuyordu. 50 milyon metreküp kapasiteli barajın yüzde 60'ı dolu. Bu su miktarı da baraja hiç su girmemesi durumunda Kocaeli'nin 4 aylık su ihtiyacını giderebiliyor.

SAPANCA HATTI, KOCAELİ'NİN SU KORKUSUNU YENDİ

Kocaeli'nin 100 yıl su sıkıntısı çekmeyecek sözleri ile yapılan Yuvacık Barajı'nın 2006 yılında Kocaeli'yi bir ay boyunca susuz bırakması üzerine halk, daha sonraki yıllarda barajdaki su miktarını hep merak ederek, bir daha su sıkıntısı çeker miyiz korkusu ile yaşıyordu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İzmit Su İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü, yaptığı çalışma ile Sapanca Gölü'nü arıtma tesisine bağlayarak bu korkuyu giderdi. 20 kilometrelik hatla su Yuvacık Barajı Arıtma Tesisi'ne bağlanması ile Kocaeli'nin su sorunu giderildi.

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, pek çok alternatif proje hazırlayarak Kocaeli'nin gelecek yıllarını da kurtardıklarını söyledi. Kocaeli'de abone sayısının artmasına rağmen tüketilen su miktarında düşme olduğunu belirten Bayram, bu düşüşü de alt yapıya yapılan yatırıma bağladı. Bayram, "Geçen yıllarda şehre bir günde 360 bin metreküp su verilirken, bu yıl günde 280 bin metreküp su veriyoruz. Gerek halkımıza yaptığımız tasarruf çağrılarına olumlu cevap almamız, gerekse kayıp kaçağı giderme konusunda yaptığımız çalışmalar neticesinde iyi sonuç aldık. Kayıp kaçak oranı yüzde 68'lerden yüzde 42'lere düştü. Alt yapının büyük bölümünü yeniledik. Yaptığımız bu çalışmalar sonucunda barajda da su miktarında geçen yıla göre daha artış var." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*