Yuvacık Barajı'nın suyu fazla geldi

Yuvacık Barajı'nın suyu fazla geldi.10405
  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

Kocaeli'yi geçen yıl susuz bırakması ile gündeme gelen Yuvacık Barajı'nda toplanan su fazla gelince, bugün kapaklar açılarak fazla su boşaltıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baraj üzerinde yapılan tartışmaların bir diğer konusu ise baraj havzasının az olması ve yeteri kadar su biriktirmemesi idi.

Geçen yılın sonlarında dibi görünen Yuvacık Barajı, Kocaeli'yi 20 gün susuz bıraktı. Kış aylarında bile doluluk oranı yüzde 30'un üzerine bir türlü çıkmayan baraj, son haftalarda yağışların artması ve karın erimesi ile tamamen doldu. İki hafta önce doluluk oranı yüzde 100'e ulaşan barajda daha fazla su birikince tehlike sınırına yaklaştı. Olası bir yağışta suyun tehlike oluşturmaması için bugün barajın kapakları açılarak fazla su boşaltıldı. Boşaltma işlemi barajı işleten Thames Water yetkilileri tarafından yapıldı.

Barajda bugün itibarı ile 50.61 milyon metreküp kullanılabilir su birikti. Bugün, bu miktarın yüzde 1'e yakını, yaklaşık Kocaeli'nin 1,5 günlük su ihtiyacına tekabbül eden bir miktarı kapaklar açılarak bırakıldı. Kocaeli, barajdan günlük 300 bin ton civarında içme suyu alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious