Yuvacık davasında beraat kararına bozma

Yuvacık davasında beraat kararına bozma.9713
  • Giriş : 29.04.2009 / 16:47:00

Yargıtay 5. Ceza Dairesinin, Yuvacık Barajı ile ilgili yargılanan 10 kişi hakkında verilen beraat kararını bozmasının ardından, Sefa Sirmen'in yargılanmasına devam edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Hazine vekili Rengin Ortaç ile Büyükşehir Belediyesi vekili Halit Çokan katıldı. Sanık avukatı Fahri Örengül, İzmit Belediyesi meclis üyesi olması nedeniyle vekillikten çekildiği için duruşmaya katılmadı. Sanık Sefa Sirmen de duruşmaya gelmedi.

Avukat Halit Çokan, Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği beraat kararının Yargıtay 5. Ceza Dairesi tarafından bozulduğunu ifade ederek ''buna ilişkin bozma ilamını ibraz ediyorum. Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesine ait 2009/147 esas sayılı dosya ile bu dosyanın birleştirilmesini talep ediyorum'' dedi.

Mahkeme Başkanı Yusuf Coşkun, sanığa avukatının çekildiğinin bildirileceğini belirterek ''Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesine ait dava dosyasının bu dava dosyası ile bağlantılı olduğu anlaşılmakta. Dava dosyamız eklenerek davaların birleştirilmesi konusunda onaylarının bulunup bulunmadığı hususunun Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesinden sorulmasına karar verildi'' dedi.

Mahkeme, duruşmayı erteledi.

-İDDİANAME-

İddianamede, İzmit Kentsel ve Endüstriyel Su Temin Projesi kapsamında 9 Ocak 1987 tarihinde Kocaeli ili Yuvacık Barajı ihalesinin Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından GAMA AŞ'ye ihale edildiği ve işin yüzde 50 oranında bitmesi aşamasında, 1995 yılında, Planlama Kurulu tarafından alınan karar ile yap-işlet-devret modeline alındığı hatırlatılıyorı. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan kesin proje raporuna göre, proje maliyeti 60 milyon dolar olarak belirlendiği halde 10 katı aşan fiyat farkına rağmen herhangi bir ihale işlemi yapmadan, dolayısıyla rekabet ortamı yaratmadan ihalenin Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden alınarak yap-işlet-devret modeli ile Gama-Güriş İzmit Büyükşehir Belediyesi, Thames Water, Mitsui, Summummito konsorsiyumuna verildiği belirtilen iddianamede, bu konsorsiyum tarafından projenin 1999 yılında işletime alındığı belirtiliyor. İddianamede, proje için alınan 890 milyon dolar dış kredinin yüzde 10 yıllık faiz ile kullanıldığı, 15 yıl süreli sözleşme karşılığında yıllık 142 milyon metreküp satış öngörüldüğü, ancak bu miktar su satışı yapılamadığından Hazine tarafından yıllık 200-250 milyon dolar ödemeye devam edildiği, bu projenin 15 yıllık süre sonucunda Hazineye maliyetinin 3,5-4 milyar dolar olabileceğinin hesaplandığı ifade ediliyor.

Suç tarihi itibariyle İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapan Mehmet Sefa Sirmen'in bu projeye onay vererek devlet hazinesinden kazanç sağlamaya yönelik davranışlarda bulunduğu ileri sürülen iddianamede, ayrıca bahsi geçen konsorsiyuma mevzuata aykırı çıkar sağladığı, şüphelinin tespit edilen savunmasında suçlamaları kabul etmediği, TBMM Başkanlığı İzmit Büyükşehir Belediyesi İzmit Kentsel ve Endüstriyel Su Temin Projesi ile ilgili iddiaların araştırılması amacıyla kurulan meclis araştırma komisyonunun 18.07.2003 tarih ve 10/4 sayılı raporundan, bu araştırma kapsamında alınan beyanları, yine bu araştırma kapsamında ilgili kurumlardan alınan cevabi yazıları ve belgelerin içerdiğinden anlaşıldığı kaydediliyor.

İddianamede, 2002 yılı milletvekili genel seçimlerinde milletvekili seçilmesi nedeniyle kazandığı yasama dokunulmazlığı karşısında soruşturma evrakı ayrılan şüpheli Mehmet Sefa Sirmen dışında kalan şüphelilerle ilgili Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesince beraat kararı verildiği anımsatılıyor. Ancak, (iddianamenin hazırlandığı tarihte) Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesinin kararının henüz kesinleşmemiş olması ve gerekse bahsi geçen Meclis Araştırma Komisyonu raporu ve içeriğindeki bilgi ve belgelerin CMK 170/1 maddesi anlamında kamu davası açılması için yeterli şüphe oluşturduğu değerlendirilen iddianamede, Sefa Sirmen'in, suç tarihi itibariyle yürürlükte bulunan 756 sayılı TCK'nın 205. maddesinde yazılı ceza miktarı itibariyle değerlendirilen 5237 sayılı TCK'nın 235/1. 3. ve 53. maddeleri gereğince cezalandırılmasına karar verilmesi kamu adına talep ediliyor.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, İzmit Büyükşehir Belediyesi Kentsel ve Endüstriyel Su Temin Projesi (Yuvacık Barajı) ile ilgili ''Devlet alımına fesat karıştırdıkları'' iddiasıyla yargılanan ve aralarında Gama Yönetim Kurulu Başkanı Erol Üçer, Güriş Yönetim Kurulu Başkanı İdris Yamantürk ve eski İzmit Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kadri Veziroğlu'nun da bulunduğu 10 kişi hakkında verilen beraat kararını bozmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*