Yuvadaki çocuklar dayak yerine cezayla disipline ediliyor

Yuvadaki çocuklar dayak yerine cezayla disipline ediliyor.35300
  • Giriş : 28.01.2008 / 14:15:00

Yuvanın müdürü belirlenmiş olan kurallara uymayan çocukları dayak yerine ceza ile disipline ettiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hatay Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Çocuk Yuvası Müdürü Refik Evsen, yuvanın belirlemiş olduğu kurallara uymayan çocukları dayak yerine ceza ile disipline ettiklerini söyledi.

30'u kadrolu 61 çalışanla 79 çocuğa hizmet verdiklerini belirten Evsen, basında sıkça lanse edilen yurtlardaki dayak olayının kendilerini çok üzdüğünü ve vatandaşların da sürekli "Sizin yurtta da çocuklara dayak atılıyor mu" sorusuna muhatap kaldıklarından yakındı.

Kendilerinin çocukları dayakla disipline etmediğini hatırlatan Evsen, "Bizler, yuvanın belirlemiş olduğu kurallara uymayan ve huzuru bozan çocuklara dayak yerine çeşitli cezalar uyguluyoruz. Örneğin; havuza, geziye, sinemaya, denize gitmeme, sosyal aktivitelere katılmama gibi cezalar veriyoruz. Bu dayaktan daha etkili oluyor. Çünkü haftada en az iki gezimiz oluyor. Kışın; sinema, tiyatro, pastane, alışveriş merkezlerine, yazın ise; havuz, deniz ve pikniklere gidiyoruz. Hangi çocuk bu sosyal faaliyetlerden faydalanmak istemez. Bu faaliyetlere katılmak isteyen çocuk suçta işlemiyor cezada almıyor. Bizim yuvada dayağın 'D'si bile yok" dedi.

YUVANIN 8 KORUYUCU, 3 MİSAFİR AİLESİ VAR

Yuvalarına hayırsever vatandaşların az da olsa katkılarının olduğunu dile getiren Hatay Çocuk Yuvası Müdürü Refik Evsen, vatandaşlara çağrıda bulunarak, kendilerine bu anlamda destek olmalarını istedi.

En kötü ailenin bile, en iyi kurumun bakımından daha iyi olduğunu aktaran Evsen, bu çerçevede misafir aile uygulaması ve koruyucu aile uygulamasını amacına uygun işlettiklerini söyledi. Evsen, ailesi tarafından aranmayan, sorulmayan çocukların aile ortamını ve sıcaklığını tanımaları adına misafir aile uygulamasını faydalı olduğunu dile getirerek "Şu an 3 misafir, 8 de koruyucu ailemiz bulunuyor. Bu üç aile çocuklarımızı bir kısmını alarak bayramlarda, resmi tatillerde ve hafta sonlarında misafir ediyor ve onlara aile şefkatini yaşatıyor. Bunun yanında çocukları evlatlık olarak verebiliyoruz. Çocuğu olmayan ailelere ücretli veya ücretsiz olmak üzere koruyucu aile olarak çocukları ailelerin evine yerleştiriyoruz." dedi.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious