Yuvarlak emzik, çene yapısını bozuyor

  • Giriş : 21.08.2007 / 18:22:00

Ağlayan bebekleri susturmak için anneler tarafından sıkça kullanılan yuvarlak emziklerin, çocuklarda ağız ve çene bozukluğuna neden olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erzurum Diş Hekimleri Odası Başkanı Alper Eminoğlu, “Bebeğin hassas bir yapıya sahip olan çenesi, sürekli olarak ağzında duran yuvarlak emzikler nedeniyle bozuluyor. Bunun yerine çene yapısına göre yapılan emzikler kullanılmalı'' dedi.

Ağız ve dudak yapısına göre emzikler bulunmasına rağmen, bir çok annenin hala ısrarla eskiden kalma yuvarlak emzikleri kullandığını kaydeden Dr. Eminoğlu, “Ayrıca bala batırılarak bebeğe verilen emzikler yapısal bozukluğa yol açmasının yanısıra dişlerin çürümesine de yol açıyor. Yanlış kullanılan emzik ve biberonlar, dişlerin üst üste gelmemesi, ağzın kapanmaması ve dişlerin ay şeklinde çıkması gibi kalıcı hastalıklara neden olabiliyor'' diye konuştu. Bunu önlemek için emzik kullanma süresinin kısa olması gerektiğini belirten Eminoğlu, “Bebeğe anne sütü verilmesi tercih edilmeli ve bebeklerin ıslak bezle dudak kenarı ve damakları temizlenerek ağız bakımı sürekli yapılmalı'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious